4. celp dönemi ne zaman! Bedelli askerlik celp dönemleri

Bedelli askerlikte 4. celp döneminin ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Bedelli askerlik bekleyenlerin gözü e-devlet ASAL'da!

Genel 05.11.2018, 11:53 05.11.2018, 12:01
384
4. celp dönemi ne zaman! Bedelli askerlik celp dönemleri

Bedelli askerlik yerleri 4. celp dönemi için yapılan açıklama ile belli olacak. Süre konusunda problem yaşayan adaylar için 3 Kasım’da sona eren tarih uzatılmış ve asker alma merkezleri gece yarısına kadar işlem yapmıştı. Peki, bedelli askerlik 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak?

Bedelli askerlik 4. celp dönemi yerleri e-Devlet üzerinde yer alan ilgili bağlantıdan öğrenilebilecek. 21 günlük bedelli askerlik görevini yerine getirecek olan kişiler başvurularını tamamlayan adaylar arasından belirlenecek. Tarih ile ilgili net bir açıklama yapılmasa da bedelli askerlik yerlerinin kısa bir süre içerisinde açıklanması bekleniyor.

BEDELLİ ASKERLİK CELP DÖNEMLERİ ASAL'DA OLACAK

Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen celp dönemleri Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ve ulusal yayın yapan radyo ve televizyon kanalları ile "www.asal.msb.gov.tr" adresinden duyurulacak. Yapılacak duyuru Askerlik Kanunu'nun 25 ve 45'inci maddeleri gereği yükümlülere tebliğ mahiyetinde olacak.

İŞLEMLERİ TAMAMLAMAYANLAR KAPSAM DIŞINDA TUTULACAK

Celp dönemleri ilan edilen yükümlülerin yoklamalarını celp dönemleri için belirlenen ve e-Devlet'te kişisel olarak belirtilen yoklama tarihine kadar tamamlaması gerekecek. Gerekli işlemlerini süresi içerisinde tamamlamayan yükümlüler bedelli askerlik kapsamı dışına çıkartılacak.

TEK TİP ASKERLİK OLACAK MI?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz günlerde yeni askerlik sistemiyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Yeni sisteme ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirten Akar, "Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor" dedi.

Türkiye gazetesinin haberinde Milli Savunma Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı taslağa göre, herkes 9 aylık tek tip askerlik yapacak. Bunun 3 ayı temel askerlik süresi ve zorunlu olurken, kalan 6 ay için bedel ödenebilecek. Bu bedelin ne kadar olacağı her yıl yeniden belirlenecek. Doktor, öğretmen, hakim ve sporcu gibi meslek sahiplerine, hangi dönemde askerlik yapacakları konusunda tercih hakkı getirilecek. Nitelikli mesleklere sahip olanlar, askerlik yaparken cephede değil, kendi meslek gruplarına uygun görevlerde süreyi tamamlayacak. Hangi meslek grubunun hangi şartlarda ve dönemlerde askerlik yapacağı konusunda, Milli Eğitim, Sağlık ve Adalet gibi bakanlıklardan alınan görüşler düzenlemeye rehber olacak.

Yorumlar (0)