30 Yıl Önce Servet Değerindeydi! Şimdi İse...

2000'li yıllar öncesinde binlerce dolar ödeyerek kullandığımız birçok teknoloji şu anda tek kuruş ödemeden cebimizde

Son Dakika 08.02.2016, 15:08
104
30 Yıl Önce Servet Değerindeydi! Şimdi İse...

Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde artık bilgisayarlar ve internet hayatımızın değişmez parçası haline geldi. 2000'li yıllar öncesinde internet deyince akla gelen masaüstü bilgisayarlardan sonra, artık interneti daha akıllı olan cebimizdeki telefonlarda, hatta artık kolumuzdaki saatlerimizde de kullanır olduk. Kullanmanın da ötesine geçerek internetsiz yaşayamaz hale geldik.

Bu durumun olumlu yanları da yok değil... En önemli etkilerinden biri olarak iletişim kolaylığı ve bu iletişimin maliyetinin ucuzlaması olarak gösterilebilir. Artık her an bir yakınımıza ulaşabiliyoruz ve bunun için de gelişen teknolojiler sayesinde çoğu kez bir bedel ödemiyoruz. Bütün bu iletişim teknolojilerini ve 1980'li yıllardaki maliyetlerini düşündüğünüzde ise karşımıza bugün inanması güç rakamlar çıkıyor.

Örneğin 1980 yılında bir şirket yönetim kurulu toplantısını video konferans ile yapmak isteseydi bunun için o zamanın parasıyla 250 bin dolar ödemek zorundaydı. Enflasyon düzeltmesini de işin içine katarsanız yani bugünün parasıyla bu rakam 600 bin dolara dayanıyor.

Sadece telekonferans değil dijital ses kaydediciler, kolumuzdaki dijital saatler, kameralar, müzik çalarlar için her birini ayrı ayrı satın almak ve 1000 doları bulan ücretler ödemek durumundaydık. Ama tüm bunlar artık satın alacağımız 100 dolarlık bir telefonda bile ek bir ücret ödemeden kullanmamız mümkün.

İşte 1980'li yıllarda binlerce dolar masraf yaptığımız şimdi ise tek bir kuruş bile ödemeden kullanabildiğimiz teknolojilerden bazıları... Kaynak:Habertürk

Yorumlar (0)