15 Temmuz darbe girişimi ikinci bir liste var!..

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, darbecilerle ilgili ikinci bir listenin daha olduğunu söyledi.

Son Dakika 29.07.2016, 11:49 29.07.2016, 11:54
466
15 Temmuz darbe girişimi ikinci bir liste var!..

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarının açıklanması ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
YAŞ'ta alınan kararlara ilişkin Işık "Türkiye'de YAŞ ile ilgili farklı bilinenler var. YAŞ'ın kanunda verilen yetkisi danışma organı olması ikincisi albaylıktan generalliğe terfi ettirilecek ve generalliğe yükselecek asker kişilerin terfisine karar veriyor. YAŞ bir atama organı değil. Dünkü YAŞ'ın gündeminde olan konular kuvvet komutanlarının ve genelkurmay başkanının devam edip etmemesi değildi. Dünkü YAŞ ile bugünkü gazete manşetleri arasında fark var. Bu komuta kademesiyle ilgili oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 30 Ağustos'ta doluyordu görev süresinin 1 yıl uzatılmasına karar verildi.Benim başbakanın ve cumhurbaşkanın imzasıyla uzatıldı bu dahi dünkü YAŞ'ta görüşülmedi. Kuvvet komutanlarının görevlerine devam edip etmemesi YAŞ'ın konusu değil. Cumhurbaşkanımız daha önce ifade etti 'Dere geçilirken at değiştirilmez' ben de merak ettim Fransızlar nasıl çevirdi diye siyasi olarak sorunun cevabı bu dere değiştirilirken at değiştirilmez" değerlendirmesini yaptı.

İKİNCİ LİSTE VAR
Darbeye karışanlarla ilgili soruşturma henüz tamamlanmadığını belirten Işık, "İkinci bir liste var onları da göndereceğiz içinde bu yaverler de var. Darbeye katılan hiçbir teröristi TSK içinde barındırmayacağız"dedi.

1 NUMARA PENSİLVANYA'DA
Darbenin 1 nuamarasının tespit edilip edilmediğine ilişkin soruya Işık şu cevabı verdi:
"Onlarda hiyerarşi bizim bildiğimiz değil astsubaya paşa lakabı takmışlar generaller ondan emir alıyor. Darbeyi kimin yönettiğini biliyoruz. Akıncı'da yöneten isimler var. Bir tane tümgeralle üç tane tuğamiral tuğgeneralin yönettiğni biliyoruz. Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'a diyorlar ki ne işin vardı Akıncı Üssü'nde 'Merak ediyordum görmemiştim görmeye geldim diyor. Bu yapının 1 numarası Pensilvanya'daki o kişi.''İnternethaber

Yorumlar (0)