Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Erhan Usta Kimdir?
Erhan Usta Kimdir?

Samsun'un Havza İlçesi'nde 1966 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Havza 25 Mayıs İlkokulu ve İmam Hatip Lisesinde bitirmiştir. 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirmesinin ardından ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama alanında bölüm birincisi olarak master derecesi almıştır. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında doktora çalışması devam etmektedir ayrıca ekonomist ve planlama uzmanıdır.

Erhan Usta, Devlet Planlama Teşkilatında Uzman Yardımcısı olarak başlamış, kariyerine Türkiye'de Yerel Yönetimlerin Finansmanı konulu teziyle Uzman olarak devam etmiştir. 2001-2015 yılları arasında, kalkınma planı, orta vadeli programlar ve yıllık programlar ile makro ekonomik politika hazırlıklarının teknik koordinasyonunu sürdürmüştür.

Kamu gelir ve harcamaları, kamu finansmanı, KİT ve sosyal güvenlik finansmanı; para politikası ve enflasyon; büyüme, ödemeler dengesi, sanayileşme; bankacılık, sigortacılık ve sermaye piyasaları; mahalli idareler; stratejik planlama ve iç denetim kendisinin bugüne kadar uzman ve yönetici olarak çalıştığı alanlardır. 26 yıllık bürokrasi hayatında bakanlıklarla ve hükümetlerle en üst düzeyde kesintisiz çalışmıştır. 

25. 26. ve 27. dönemde Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili seçilmiştir. MHP Grup Başkanvekili olarak 2 yıl görev yapmıştır. 2019 Ocak ve 2020 Eylül tarihleri arasında bağımsız olarak görev yapan Usta, 09.09.2020 tarihinde İYİ Parti Grubuna katılmıştır.

Usta, Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı (Genel Başkan Yardımcısı) olarak  1 Ekim 2020 tarihi itibarıyla görevine devam etmektedir.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına bağımsız olarak aday olan Usta, yüzde 21,08 oy oranıyla seçimi tamamlamıştır.

İyi düzeyde İngilizce bilen Usta, evli ve üç çocuk babasıdır.