Tanzim satışta et dönemi

Taze meyve sebzeyi tüketiciyle daha uygun fiyata buluşturan tanzim satış noktalarından esinlenen et üreticileri tanzim satış noktaları kurmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gidiyorlar.

Ekonomi 19.02.2019, 09:29
250
Tanzim satışta et dönemi

Hükümetin taze sebze ve meyvedeki fahiş fiyatları aşağı çekmek için başlattığı tanzim satış modeli kırmızı et üreticilerini de harekete geçirdi. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ucuz yerli besi eti satışı maksadıyla üreticilerin de tanzim işine girmek istediklerini ifade etti.

YÜZDE 30 

Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) sınırlı miktardaki satış noktasıyla vatandaşa erişemediğini, ucuz eti de ucuzcu zincir marketlere verdiğini dile getiren Tunç, "ESK ithal et satışı da yapıyor. Biz aracı olmadan ucuz yerli eti vatandaşa ulaştırmak için tanzim satışa başlamak istiyoruz" şeklinde konuştu. Gerekirse ESK bünyesinde de bu işi gerçekleştirebileceklerini belirten Tunç, sadece üretici ve tüketicinin olacağı bir modelle fiyatların ciddi oranda düşebileceğini ifade etti.
 
KAZANÇ ARACILARDA

Ette tanzim satışına geçilirse karkasta yüzde 30, şarküteride yüzde 50'yi bulan indirimin söz konusu olabileceğini ifade eden Tunç, "İlerleyen zamanlarda fiyatı 3'e katlanan süt ürünlerini de sisteme dahil edebiliriz" dedi. Mevcut sistemin aracılara kazandırdığını ve bu işte inanılmaz bir rant olduğunu ifade eden Tunç, "Başkan Erdoğan'a görüşme talebimizi ilettik. Bu iş için düşünülecek her modele hazırız. Yeter ki üretici birlikleri bu işin içine dahil olsun" şeklinde ifadelerde bulundu. Tunç, konunun detaylarını belirlemek için yarın üreticilerle de bir araya geleceklerini ifade etti. Şu anda kıymanın kilosunun dahi bazı kasaplarda 50 liraya kadar çıktığını ifade eden Tunç, bu şekilde piyasanın da dengeleneceğini ve fiyatların vatandaşın ulaşabileceği noktaya geleceğini aktardı.

Yorumlar (0)