Sigaraya zam yolda: Erdoğan 'Pahalı pahalı içersiniz' dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kızılcıhamam kampında milletvekilleriyle yaptığı istişare toplantısında, tütün kullanımının vergi artışlarına rağmen yükseldiğini belirterek, 'Taviz vermeyiz' dediği iddia edildi.

Ekonomi 08.10.2019, 09:08 08.10.2019, 10:27
4378
Sigaraya zam yolda: Erdoğan 'Pahalı pahalı içersiniz' dedi

Hürriyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kızılcıhamam kampında vekillerle olan sohbetlerini gündeme getirdi. Bir vekilin, Erdoğan'a “Poşetlere ücret uygulaması yanlış anlaşıldı ve vatandaş tepki gösterdi. Sigara yasaklarında da benzer bir sonuç yaşayabiliriz. Yasakların doğru anlatılması gerek, yoksa poşette olduğu gibi aleyhimize döner” demesi üzerine Erdoğan, sigara ile ilgili hiçbir yasaktan geri dönülmeyeceğini belirterek, ilgili bakanlara “Gerekirse vergileri üç kat artırın” talimatını verdi.

PAHALI PAHALI İÇERSİNİZ

Erdoğan'ın elektronik sigaranın yasak olmasına rağmen farklı fakrlı yollardan yurt dışından getirildiğini söyleyerek, bununla ilgili denetimlerin de artacağını kaydetti. Bir milletvekilinin puro içen partililer olduğunu söyleyerek AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’e bakmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece Adana’da içer. Herkesin olduğu yerlerde içmez” diyerek espri yaptı. Puro kullanan milletvekilleri olduğunu bildiğini söyleyen Erdoğan, “Vergileri artırıyoruz, içmeye devam ediyorsunuz. Şimdi yine vergileri üç katına çıkaracağız. Pahalı pahalı içersiniz” dedi.

‘EYT GÜNDEMDE YOK'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yaptığı sunumların ardından milletvekillerinden en çok gelen soru Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili oldu. Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” diye yanıt verdi. Albayrak’ın, sunumunda, “Seçimlerin yenilenmesi ve ekonomik saldırılar olmasaydı bugün ekonomideki veriler bizim istediğimiz noktada olacaktı. Ama çalışmalarımızı yaptık. En kısa sürede özellikle işsizlikte pozitif adımlar olacak” dediği öğrenildi.

Yorumlar (0)