Sanal para uçtu! Altına fark attı...

Donald Trump’ın başkanlık koltuğundaki ilk ayında piyasalarda en iyi performans ortaya koyan varlıklar sanal para birimi Bitcoin oldu

Ekonomi 03.03.2017, 09:22 03.03.2017, 09:25
386
Sanal para uçtu! Altına fark attı...

ABD’in 55’inci Başkanı Trump’ın 20 Ocak’ta yemin ederek göreve başlamasının ardından geçen ilk bir ayda Wall Street kırdığı rekorlarla manşetlerden düşmedi. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA), son otuz yıldaki en uzun rekor koşusuna başladı. Ancak diğer varlıklar da ABD hisse senetlerinden daha güçlü olmasa da yükseliş kaydetti.

BİTCOİN YÜZDE 30 PRİMLENDİ

İlk kez 2008’de bilişim uzmanlarınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş bir ödeme sistemi olarak kullanılan Bitcoin, şubat ayında yüzde 30 prim yaptı. Bu yükselişte Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonu (ETF) oluşturulmasının iyimserliğinin rolünün büyük olduğu belirtiliyor. Piyaslarda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Winklevoss Bitcoin Trust’ın BATS Exchanges’te işlem görmesine izin verip vermeyeceğine ilişkin kararını açıklaması bekleniyor. Bu arada Grayscale Partners ve SolidX adlı iki şirket de bitcoin ETF başvurularını komisyona sundu. Bazı analistler, risk iştahı kabaran kurumsal yatırımcıların bitcoin ETF’lerine yönelmesiyle bu sektördeki sermayenin artmasına neden olacağına inanıyor. Konuya ilişkin olarak Marketwatch’a konuşan Crypto- Compare CEO’su Charles Hayter, bitcoinin güvenli liman varlıkları olarak bilinen altın ve hazine tahvillerinin yanında değerleneceğini savunuyor.

1 bitcoin 1250 dolar ile ons altın fiyatını (1240 dolar)geçti. Bazı uzmanlar yeterli bilgisi olmayanları siber para birimi bitcoinden uzak durmaya çağırıyor.

GELİŞEN ÜLKE PARA BİRİMLERİ YÜKSELDİ

Geride bıraktığımız şubat gelişen ülke para birimleri için oldukça sıradışı bir aydı.Türk lirası (TL), Meksika Pesosu, Rusya Rublesi ve Güney Afrika Randı ABD seçimleri sonrası dolara karşı yaşadığı kayıplarını ciddi biçimde kapattı. Bu dönemde gelişen ülke paralarına karşı güçlenen ABD Doları gelişmekte olan ülkeler para birimlerine karşı ise kan kaybetti. TL, dolar karşısındaki 5 aylık zayıf seyrini şubatta sonlandırarak yükselişe geçti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının attığı adımların küresel piyasalarda düşen dolar talebiyle birleşmesiyle 5 aylık düşüş trendini geçen ay sona erdiren TL, şubatta yüzde 3,58 değer kazandı. Söz konusu ayda dolar, Meksika pesosu karşısında yüzde 4, Rusya Rublesi ve Güney Afrika Randı karşısında da yüzde 2.8 değer kaybetti.

Yatırım şirketi GAM’ın Gelişen Piyasalar Direktörü Paul MacNamara, “ Gelişmekte olan piyasa varlıklarının yükselmesine gerekçe olarak öne sürdüğümüz temel sebep, küresel ekonomik görünümün gelişen ülkeler lehine etkileyecek unsurlardaki keskin gelişmedir” dedi. Dünya Bankası 2016’da yüzde 3.4 büyüme kaydeden gelişen ülkelerin 2017’de yüzde 4.2 büyüyeceğini öngörüyor. Ancak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışı olasılığı ve Trump’ın korumacı politikaları bu tahmini olumsuz yönde etkileyebilir. Şubat ayında en iyi performans gösteren varlıklardan biri de ABD borsaları oldu.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA) Kasım 2016’dan bu yana en iyi performansa imza atarak yüzde 5, S&P 500 ve Nasdaq Bileşik endeksi de yüzde 4’lük primle yatırımcısının yüzünü güldürdü. Borsa yatırımcıları Trump’ın şirket vergilerini düşürüp, finansal düzenlemeleri esneteceğini ve altyapı harcama planını olumlu fiyatlıyor.

BITCOIN NEDİR?

Bitcoin, ilk kez 2008’de anonim bilişim uzmanı ya da uzmanlarınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş bir ödeme ve havale sistemi olarak, mail grubunda duyuruldu. Bitcoin ile ilk ticari işlem ise 2010’da gerçekleşti. 2010 yılında 1 dolarla bin Bitcoin alınabiliyordu. Bitcoinde 2013’te 70 dolarlı seviyelere kadar düşüş yaşandı. 2014’te hızlı yükselişe geçen sanal para birimi Bitcoin, büyük dalgalanmaların ardından 2016 yılı sonunda bin dolar sınırını aştı. ABD’deki sürpriz seçim sonuçları, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı (Brexit) ve Ortadoğu’daki gelişmelerin meydana getirdiği kaos ortamı Bitcoin’e olan talebi daha da arttırdı. Siber parada 2016 yılı sonunda gerçekleşen hızlı yükselişin 2017 yılında da devam edeceğinin tahmin ediliyor. Bu tabloya karşın siber dünyanın ve siber para birimlerinin dinamiklerine ilişkin yeterli bilgi sahibi olmayanların Bitcoin’den uzak durması gerektiğinin altını çiziliyor.

Yorumlar (0)