banner1518

banner1585

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Reform beklentisi nasıl etkiledi? İşte piyasalarda son durum

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, reform hareketlerinin uygulamaya geçmemesinden dolayı piyasalarda duraklama olduğunu, piyasaların reformları beklediğini söyledi

Ekonomi 30.11.2020, 08:12 30.11.2020, 09:09
61
Reform beklentisi nasıl etkiledi? İşte piyasalarda son durum

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, reform hareketlerinin uygulamaya geçmemesinden dolayı piyasalarda duraklama olduğunu, piyasaların reformları beklediğini söyledi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı reform hareketleriyle ilgili adımların sürece yayılmasından dolayı piyasaların durgunluk yaşadığını, piyasalar tarafından somut adımların beklendiğini belirtti.

REFORMLAR BEKLENİYOR

Piyaslardaki hareketliliğin devam ettiğini dile getiren Özman, "Piyasalar tarafından atılacak adımlar beklendi. Reform hareketleri konuşuldu. Fakat uygulamaya henüz geçilmedi. Adım atılmadığı için piyasalar duraklama yaşadı. Piyasalar daha somut adımlar bekliyor. Türkiye'deki ekonomi yönetiminin değişmesiyle, olumlu gelişmelerin yaşanacağı kanaati var" ifadelerini kullandı.

UYGULAMAYA GEÇİLMEDİ 

Salgın nedeniyle hareketliliğin sürdüğünü ifade eden Özman,"Son zamanlarda aşı ile ilgili yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmeler piyasaları etkiliyor. Hazine ve Maliye Bakanı'nın değişmesiyle iyimser bir hava başlamıştı. Piyasalar tarafından atılacak adımlar beklendi. Reform hareketleri konuşuldu. Fakat uygulamaya henüz geçilmedi. Adım atılmadığı için piyasalar duraklama yaşadı. Piyasalar daha somut adımlar bekliyor. Bu sebeplerden dolayı fiyatlar yükselmeye başladı. Doğu Akdeniz'de Türk ticaret gemisinin usülsüzce aranması, petrol aramalarını Avrupa'nın engellemeye çalışması, piyasaları olumsuz etkiledi. Artık Türkiye'deki ekonomi yönetimin değişmesiyle, olumlu gelişmelerin yaşanacağı kanaati var" ifadelerini kullandı.

İYİMSER HAVA YARATTI

Piyasaların beklentisinin devam ettiğini belirten Özman, "Beklentilerin karşılanmaması olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Piyasalar olumlu veya olumsuz etkilerden çok çabuk etkilenebiliyor. Alınacak tedbirlerin zamana yayılması, hemen yapılmaması, piyasalarda olumsuz etki yarattı. Beklentilerin zamanında gerçekleşmemesi piyasaları rahatsız ediyor. Hala piyasalarda ekonomi yönetimine güven var. Sadece ekonomik olarak değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adalet konusunda da reform yapacağını da ifade etmesi, piyasalarda daha da fazla iyimser bir hava yarattı. Eğer adalete olan güven tesis edilirse, ekonomik reformlar bunun gölgesinde kalır. Sanki ekonomide reform yapılmış gibi piyasalardaki olumlu hava artarak devam eder" diye konuştu.

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)