O uygulamaya son 2 gün!

Plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik uygulama 1 Ocak 2019 itibariyle uygulanmaya başlanacak.

Ekonomi 30.12.2018, 09:37
101
O uygulamaya son 2 gün!

Plastik poşet kullanımının azaltılmasına yönelik uygulama kapsamında kullanılacak olan bez çantaların üretimi hızlandırıldı. Tekstilcilerin talebe yetişebilek için fazladan mesai yaptığı bildirilirken bez çantaların satış fiyatının 1-1,5 lira bandında olması bekleniyor.

Marketlerde alışveriş sonrasında bedava poşet uygulaması 1 Ocak itibariyle son buluyor. 1 OCak 2019'da itibaren marketlerde poşet başına minimum 25 kuruş ücret alınacak, aksi halde para cezası uygulanacak. Marketler bu yeni düzenleme kapsamında sistemlerinde ve altyapılarında güncellemeler yapmaya başladı. Hatta bir çok market yeni uygulama kapsamında kullanılacak olan bez çantaları, alışverişe gelen müşterilerine satmaya başladı.

'BİYOBOZUNUR ÇANTA' 
Bez çanta satışı ve kullanımını ilk başlatan marketlerden ikisi Migros ve CarrefourSA olmuştu. Biyobozunur materyallerden üretilen bez çantaların tanesini 4,99 TL'den satışa sunmuşlardı.

KAMPANYA İLE TEŞVİK
BİM, A101 ve ŞOK gibi market zincirlerinin belirli alışeriş tutarları üstüne bedava olarak bez çanta verecek bazı kampanyalar ve bu kampanyayı duyurucu broşürler dağıtmaya hazırlanıyor.

31 MART SON TARİH
Ocak ayı itibariyle satışı yapılacak poşetlerin barkod taşıması zorunlu olacak. Stoklarında barkodsuz poşet bulunan firmaların mağdur olmaması ve poşet stoklarını bitirebilmeleri için 31 Mart 2019'a kadar zaman tanınıyor.

Yorumlar (0)