O paralar iade edilecek

Bayram ikramiyeleri nedeniyle, evde bakım aylığı kesilen 3 bin 406 kişiye kesilen tutar iade edilecek.

Ekonomi 25.02.2019, 10:11
277

Bayram ikramiye sebebiyle,  yapılan gelir testinde geliri limitin üzerinde çıktığı için evde bakım aylığı kesilen 3 bin 406 kişiye kesilen tutar iade  edilecek.

Bayram ikramiyesi bir yandan emeklileri sevindirirken, evde bakım aylığı alan bazı vatandaşlarda üzdü. Kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması durumunda, evde bakım parası veriliyor. 2019 yılı için evde bakım aylığı alabilmek için hane içinde kişi başına gelirin bin 219 liranın altında olması gerekmekte.

Ancak geçen sene ramazan ve kurban bayramında verilen toplam 2 bin lira tutarındaki ikramiyede bu gelire dahil edildi. Böylelikle yaklaşık 7 bin kişinin hane içindeki kişi başına geliri limitin üzerine çıktı. Ve hakları olan aylığı alamadılar.

Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçirilen torba kanunal birlikte, 3 bin 406 kişiye yeniden aylık bağlanacak, kesilmiş bulunan ve toplam tutarı 19 milyon liraya ulaşan aylıkları da iade edilecek. Sayıları 7 bine ulaşan vatandaş da evde bakım aylığının kesilmesinden kurtulmuş oldu.

Yorumlar (0)