Milyonların gözü enflasyonda

Milyonlarca devlet memurunun, sözleşmelilerin ve memur emeklisinin gözü kulağı yarın açıklanacak olan enflasyon rakamlarına çevirdi.

Ekonomi 02.01.2019, 13:58
129
Milyonların gözü enflasyonda

TÜİK aralık ayı enflasyon oranını yarın saat 10'da duyuracak. 
TÜİK'in açıkladığı enflasyon değerlerine göre, memur maaşlarına baz niteliği taşıyan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda yüzde 1,44 düşerken, temmuz-kasım döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 10,64 yükseliş meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 3,5'lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu oluşuyor.

Toplu sözleşmeden kaynaklanan geçen yılın ikinci yarısında yüzde 3,5 zam almış olan devlet memurları, aralık ayında TÜFE'nin sabit seyretmesi ya da aylık enflasyonun yüzde 7,14'ten fazla azalmaması halinde enflasyon farkı alacak.

Memurlara toplu sözleşmelerinin gereğince bu yılın ocak ayında yüzde 4 zamlı maaş verilecek.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlanmış maaşlarını ve  de enflasyon farkını 15 Ocak'ta almış olacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dönemler halinde hesaplanıyor. 2018'nin ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 9,17 olmuştu, bu sebeple söz konusu dönem için belirlenen yüzde 4 toplu sözleşme zammına eklenen yüzde 5,17 enflasyon farkı memur maaşlarına eklenmişti

Diğer yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı olarak alacak.

Yorumlar (0)