Milyonlarca kişiye müjde!

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren ek ödeme çalışması. Emekliler harekete geçti. Türkiye Emekliler Derneği, emekli ve çalışanlar için vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme uygulamasındaki yüzde 4-5'lik oranın yüzde 10'a yükseltilmesini talep etti. Genel Başkan Kazım Ergün, "Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme uygulaması bizi fiş toplamaktan ve zarf doldurmaktan kurtardı ama yüzde 4-5'lik düşük oranlar gelirlerimizin düşmesine sebep oldu" dedi.

Ekonomi 17.02.2020, 13:48
1135
Milyonlarca kişiye müjde!

Emekliler ek ödeme oranlarının yükseltilmesini istiyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED),  emekli ve çalışanlar için vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme  uygulamasındaki yüzde 4-5'lik oranın, yüzde 10'a yükseltilmesi talebinde bulundu. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  2006'daki değişiklikle emeklilere ve çalışanlara uygulanan vergi iadesinin  kaldırıldığını anımsatarak buna gerekçe olarak, fiş toplanması, zarf doldurulması  ve denetimdeki zorluğun gösterildiğini belirtti. Vergi iadesi uygulamasının yerine, ek ödemenin getirildiğini  hatırlatan Ergün, ek ödeme uygulamasında yüzde 4-5 arasında değişen oranların  belirlendiğini kaydetti.

 Ergün, ek ödeme oranlarının bugünün şartlarında çok düşük kaldığını  vurgulayarak, "Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödeme uygulaması bizi fiş  toplamaktan ve zarf doldurmaktan kurtardı ama yüzde 4-5'lik düşük oranlar  nedeniyle gelirlerimizin düşmesine sebep oldu." diye konuştu.

Emeklilerin ek ödemeleri aylık 50, 60 ve 80 lira

Emeklilere yapılan ek ödemelerin, çalışanlara yapılan ödemelerin çok  gerisinde kaldığına işaret eden Ergün, şöyle devam etti:   "Çalışanlara vergi iadesinin karşılığı olarak uygulanan asgari geçim  indirimi, bekar bir işçi için 220 lira. Çalışanlarda en düşük vergi indirimi  tutarı 220 lirayken 1000 lira aylığı olan emeklinin yüzde 5 karşılığı ek ödemesi,  ayda sadece 50 lira, 1500 lira aylık alan bir emeklinin yüzde 4 karşılığı ek  ödemesi aylık 60 lira, 2 bin lira aylık alan bir emeklinin ek ödemesi yüzde 4  karşılığı aylık 80 liradır. Böyle bir tablo karşısında çalışanlarla aynı oranda  KDV ve ÖTV ödeyen emeklilerin ek ödeme oranlarının ivedilikle yükseltilmesini  istiyoruz."

Ödenen ve iade edilen vergilerin adil olması gerektiğini savunan  Ergün, vergi teşviklerinin genişlediği bir dönemde birine kaşıkla diğerine  kepçeyle vergi iadesi yapılmasını hakkaniyetli bulmadıklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)