Merkez Bankasından yeni swap hamlesi

Merkez Bankası, döviz karşılığı TL swap işlemlerinin, geleneksel ihale yöntemiyle 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da gerçekleştirileceğini duyurdu.

Ekonomi 05.08.2019, 17:57
112
Merkez Bankasından yeni swap hamlesi

Merkez Bankası swap piyasasına ilişkin yeni bir adım attı. Buna göre, mevcut durumda kotasyon yöntemiyle 1 hafta vadeli olarak gerçekleştirilen döviz karşılığı Türk Lirası swap işlemleri, artık geleneksel ihale (çoklu fiyat) yöntemiyle 1,3 ve 6 ay vadeli olarak da yapılacak. 

TCMB tarfandan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"1,3 VE 6 AY VADELİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

"31 Ağustos 2018 tarihli ve 2018-36 Sayılı Basın Duyurusu ile Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasının açılmasına karar verildiği, işlemlerin Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dahilinde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirileceği kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Türk lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin artırılması amacıyla, söz konusu piyasada halen kotasyon yöntemiyle 1 hafta vadeli olarak gerçekleştirilmekte olan döviz karşılığı Türk lirası swap işlemlerinin, geleneksel ihale (çoklu fiyat) yöntemiyle 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

"İHALEYE İLİŞKİN AYRINTILAR AYNI GÜN SAAT 10.00'DA İLAN EDİLECEK"

İhtiyaç duyulan günlerde açılacak ihalelere ilişkin ayrıntılar aynı gün saat 10.00'da veri dağıtım sistemleri aracılığıyla ilan edilecektir.

Kotasyon ve ihale yoluyla gerçekleştirilecek işlemler, hale kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen işlemler için belirlenmiş olan toplam limit dahilinde yapılacaktır."

Yorumlar (0)