Memura zam!

Meclis’in çalışmaya başlaması ile birlikte 1.6 milyon memurun ek gösterge sorununun çözüleceği konuşuluyor. Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergesi 3600’e çıkarılacakken, yeni düzenlemenin mayıs ortasına yetişmesi beklendiği belirtiliyor. Böylece memurların maaşları, emekli ikramiyesi ve emekli maaşı artacak.

Ekonomi 24.04.2019, 11:13 24.04.2019, 11:19
925
Memura zam!

Ek göstergenin 3600’e çıkması ile memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri de artacak. Geçen günlerde Cumhurbaşkanı  Erdoğan, “Meclis çalışmaya başlar başlamaz ilk ele alınacak konulardan biri 3600 ek gösterge olacak” diyerek, müjdeyi vermişti. Yeni düzenleme mayıs ayının ortasına kadar yapılacak. Merak edilen ise, memurların dört gözle beklediği ek gösterge hakkında kimler yararlanacak?

KİMLERİ KAPSAYACAK?

Sendikalar, 3600 ek göstergenin, tüm kamu görevlilerini kapsamasını istese de şimdilik görünen dört meslek grubundaki; polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergeleri yükseltileceği belirtiliyor. Buna göre de 1.2 milyon öğretmen, 280 bin polis, 115 bin hemşire ve 125 bin din görevlisi olmak üzere; 1.6 milyon memur düzenlemeden yararlanacakken, düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzenleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Bu da hem görev ücretine hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak. Düzenleme Meclis’ten çıkıp, uygulamaya girdiğinde de emeklilikte alınacak ikramiye ve maaşa yüzde 20 artış olarak yansıyacağı belirtiliyor.
 

Yorumlar (1)
Mustafa usta 2 yıl önce
Yapilacak düzenleme ile polis öğretmen hemşire ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600 ze çıkarılacak burada ek göstergeleri yükselecek kurumlardaki çalışan ve emekli olananlar devlete hizmet ediyor da diğer kamu kuruluşlarında görevli ve emekli olanlar bu uygulamadan mahrum edilmeleri anlaşılır gibi değil bir markete veya pazara gidildiğinde bu uygulamanın dışında kalan çalışan ve emekli olanlar daha ucuz mu alış veriş yapıyorlar bu uygulamanın dışında kalan çalışan ve emekli olanlar yaşama hakkı yokmu sayın yetkililere sesleniyorum