Memur ve emeklilere 'Yaz' müjdesi

12.5 milyon emekli ve 3 milyon memur için yaz aylarının hareketli geçmesi bekleniyor. Binlerce çalışan ve emekliye Temmuz ayında zam yapılacağı bilinirken, vatandaşların bayram ikramiyeleri ve toplu sözleşmelerle birlikte ekonomik anlamda rahatlayacağı düşünülüyor.

Ekonomi 23.05.2019, 12:06
1119
Memur ve emeklilere 'Yaz' müjdesi

Yaz aylarına girilmesiyle birlikte başta memurlar olmak üzere hem emekli sandığı hem de SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ömemli gelişmelerin yaşanacağı biliniyor. Temmuz a yında tüm emeklilerin ve memurların maaşlarına zam yapılacakken, Ağustos ayında da toplu sözleşme görüşmelerinde birtakım yan haklardan faydalanmaları sağlanacak. Ayrıca emekliler, yaz dönemine girilmesiyle 2 bin TL tutarındaki 2 bayram ikramiyelerine kavuşacak. 

İlk olarak ikramiye

Emeklilere bayramlarda verilen ikramiyelerde ödeme tarihi 27 Mayıs - 31 Mayıs arası olarak belirlenirken, yılın ilk ikramiyesi maaşı ne olursa olsun emeklilerin hesabına 1000 TL tutarında yatırılacak. Emekli ikramiyesi için hiçbir emeklinin müracaatta bulunması gibi bir zorunluluk ise bulunmuyr. 

Zam Temmuz'da

Memur ve memur emeklileri Temmuz ayında toplu sözleşme gereğince %5 oranında zam alacak. Sadece bu zam değil, yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon farkı da maaşlara eklenecek. Enflasyon farkının da en az %6 oranında olması beklenirken, memur emeklilerinin çifte zam sevinci yaşaması bekleniyor.

SSK emeklileri de zamlı alacak

Memur emeklileri dışında SSK ve Bağ-Kur emeklileri de Temmuz ayında maaşlarını zamlı alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını ise ilk 6 aylık enflasyon oranı belirleyecek. Ayrıca, maaşların %4 ya da %5'i oranındaki ek ödemeler de Temmuz da yükselecek. 

Toplu sözleşme 

Emeklilerin Kurban Bayramı ikramiyesinin 5-9 Ağustos tarihinde ödenmesi beklenirken, Ağustos ayında 3 milyon memuru ve 2 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri de yapılacak. Görüşmelerde 2020 ve 2021 Ocak-Temmuz dönemi zam oranları belirlenecek.,

İşte takvim:

27-31 MAYIS: Bin lira bayram ikramiyesi ödenecek.

TEMMUZDA ZAM

1-5 TEMMUZ: Memur emeklileri maaşlarını alacak. Zam farkı ay içinde ödenecek.

3 TEMMUZ: Emeklilerin zam oranı belli olacak.

17-26 TEMMUZ: SSK'lılar zamlı maaşlarını alacak.

25-28 TEMMUZ: Bağ-Kur'lulara zamlı maaşları ödenecek.

AĞUSTOSTA BİN TL

5-9 AĞUSTOS: Bin lira bayram ikramiyesi verilecek.

1-30 AĞUSTOS: 3 milyon memur 2 milyon emekli için toplu sözleşme yapılacak

BUNLAR MASADA

Ayda 361 TL aile yardımı

Emekli ikramiyesinde artış

Her ay enflasyon farkı

İKRAMİYE TAKVİMİ

1. ikramiye: 27-31 Mayıs

2. ikramiye: 5-9 Ağustos

KAZANIMLAR

Mayıs: 1.000 TL

Temmuz: Zam

Ağustos: 1.000 TL

Yorumlar (0)