Kafkaz-Samsun feribot hattı hizmete girdi

Bundan böyle Türkiye’den Rusya’ya ve Rusya’dan Türkiye’ye gönderilen yükler, büyük boyutlu yükler dahil olmak üzere, daha çabuk ulaştırılacak. Samsun’da çok sayıda Rus ve Türk yetkililerin katılımı ile iki ülkeyi birbirine bağlayan ilk demiryolu-feribot hattının açılışı yapıldı.

Ekonomi 26.02.2013, 19:10 26.02.2013, 19:14
384
Kafkaz-Samsun feribot hattı hizmete girdi

SAMSUN EKONOMİ - Samsun-Kafkaz feribot hattının Samsun operatoru olan “UPM Nakliyat ve dış ticaret” şirketi Genel müdürü Bahadır Günister Rusya’nın Sesi radyosuna verdiği demecinde şöyle anlatıyor:

Samsun-Kavkaz demir yolu feribot hattını açmakla Rusya’da herhangi bir noktada yüklenen vagonu Kavkaz’da vagon feribotuna bindererek Samsun’a getirme ve Samsun’da da vagonun tekerleklerini, yani bojilerini değiştirip Türk hattına uygun hale getirdikten sonra varış noktasına kadar aynı vagonla taşınma imkanı sunuyoruz. Dolayısıyla bu vagonun taşıma süresindeki kayıplar, fazla elleşmesindeki kayıplar ve maddi kayıplar ortadan kalkıyor. Mal artık limanda boşalmak, gemi beklemek, gemi ile gelmek, öteki limanda tekrar elleşmek zorunda değil. Bu da hem taşıma fiyatını düşürüyor hem de süreyi inanılmaz bir süre haline getiriyor. Bir örnek vereyim. Moskova’dan Ankara’ya gemi yoluyla 30-35 günde gelen bir vagon Samsun-Kavkaz tren feriyle 8-9 gün içerisinde geliyor.

Araba ile gidenle biz fiyat olarak rekabet edebiliriz. Süre açısından da gene rekabet edebeliriz. Aynı süredir. Yani Moskova’dan Ankara’ya gelse o da aşağı yukarı aynı süreye gelecektir. 

Kuşkusuz “Samsun -Kafkaz” demiryolu-feribot hattı hem Türkiye hem de Rusya için çok önemli bir projedir. Rusya, Karadeniz ülkeleriyle demiryolu feribot ulaşımı sağlayacak “Karadeniz halkası” programını adım adım uyguluyor. Daha önce Ukrayna, Gürcistan ve Bulgaristan ile bu tür ulaşım yolu kurulmuştur. Şimdi de bu ülkelere Türkiye de katılmış oldu.

Türkiye ise bu proje ile tranzit ülkelerin yardımına başvurmadan Rusya ile doğrudan bağlanmış oldu. Türkiye bununla kalmayıp ayrıca Orta Doğu ile Rusya arasında ticari bağ haline de gelebilir. Aynı zamanda Rusya’dan Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine gönderilen yükün taşınması Türkiye üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Fakat taşımacılık konusunda bölgede Türkiye ile ciddi bir rekabet içinde olan Bulgaristan var. “Kafkaz-Varna” demiryolu feribot hattı üç yıldır işletiliyor. Bu süre içinde Bulgaristan’ın Varna limanı Avrupa Birliği ve Balkan bölgesinin demiryolları ile Rusya’nın demiryollarını doğrudan birbirlerine bağlamayı başardı. Bugün bu hat vasıtası ile Bulgaristan, Balkan ülkeleri ve Avrupa ülkelerinden yükler Rusya ve Merkezi Asya ülkelerine ulaştırılıyor. Türk ihracatçıları da son iki yılda “Varna-Kafkaz” hattından aktif olarak yararlanıyor ve bu hattan vaz geçmek niyetinde değiller.

Radyomuza konuşan “ATAK Taşımacılık ve Dış Ticaret” şirketi direktörü Yalçın Büyüköztürk şunu söyledi:

Biz Haziran ayında başka bir yerden kendi hattımızı açıcağız. Bulgaristan üzerinden gönderiyoruz, çünkü navlun Bulgaristan üzerinden daha uygun. Samsun hattında işin nakliyeleri biniyor. Samsun hattının sadece transit süresi iyi ama fiyat bakımından bizim seçeneğimiz daha iyi.

“Varna-Kafkaz” feribot hattı vasıtası ile 2012 yılında 120,2 bin ton yük taşındı. Mart ayında “Varna-Kafkaz” güzergahında seferler yapacak ilk Bulgar feribotunun suya indirilmesi planlanmıştır.

Türk uzmanlarının kanısınca Kafkaz limanında Türk malları için “basitleştirilmiş gümrük hattın” uygulanması, Kafkaz-Samsun feribot hattına önemli bir üstünlük kazandırabilir. Fakat Türkiye Cumhüriyeti Moskova Büyükelçiliği Gümrük müşaviri Recai Şen şimdilik bu konunun gündemde olmadığını belirtti.

Tabii Ruslar onu telafuz ettiler. Port Kavkaz’ı hem ‘yeşil koridor’ için yani ‘basitleştirilmiş gümrük hattı’ için hem de Türkiye’nin daha önce bir lojistik merkezi projesi vardı onunla ilgili gündeme getirdiler. Fakat ilk bu konu gündeme geldiğinde bizim ihracatçılarımız ve taşımacılarımız oraya çok sıcak bakmadılar. Bir de bizim işadamlarımız Novorosiysk’in gelişmiş yapısını pek bırakmak istemedi. Bizimkiler ısrarla Novorosiysk’i onlar da ısrarla Port Kavkaz dediler. Fakat bir sonuca varılamadı.

 

Rusya’daki ulaşım koridoru için Bulgaristan ile Türkiye arasında yapılan rekabette şimdilik Varna limanı üstün görünüyor. Böyle olmakla beraber bu rekabetin gidişini etkileyebilen pekçok etken mevcut. Limanlararası rekabet nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın kesin olan bir şey var, Rusya ile Türkiye arasında yüklerin taşınmasında başvurulabilecek yeni bir hat hizmete girmiştir.

Yorumlar (0)