Hobi olarak başladı ticarete çevirdi

Yöneticilik işini bırakıp memleketi Hatay'a dönen Yusuf İşler, hobi olarak başladığı bamya yetiştiriciliği işini mesleğe dönüştürdü. 

Ekonomi 01.09.2019, 11:06
891
Hobi olarak başladı ticarete çevirdi

Daha önce büyük illerde yöneticilik işiyle uğraşan 41 yaşındaki Yusuf İşler, memleketi Hatay'a dönerek çiftçiliğe başladı. Memleketi Yayladağ'a dönen İşler, 20 dönümlük arazinin yarısına Japon bamya, diğer yarısına da biber ve kabak ekerek, çiftçiliğe adımını attı.

BU İŞİ TİCARETE ÇEVİRDİM 

Çiftçilikte başarılı işler yaptığını ifade eden İşler, "Yayladağı ilçesinde ilk defa Japon bamya ekimini yaptığını ve başarılı sonuçlar elde ettiğini söyleyen İşler, “18 yıldır Yayladağı’nda değildim, büyük şehirlerde özel şirketlerde yöneticilik yaptım. Yayladağı’na geri döndüğümde önce bu işi hobi olarak yapmaya başladım. Sonra maddi ve manevi huzur olarak çok mutlu oldum ve bu işi ticarete çevirdim. Küçük ekimle başladığım bahçede şimdi 10 dönüm bamya var, 5 dönüm kabak ve 5 dönüm de biber var. Bamya hasadına başlayalı bir hafta oldu, tahmini olarak da Ekim ayının sonuna kadar hasadımız devam edecek. Bamyamızın cinsi Japon kısa bamya. Normalde bu bölgede ekilen bamya değil, bu topraklarda daha çok kırmızı bamya ekiliyor. Biz bu yıl bunu deneyelim dedik, çokta memnunuz. Dönümüne yaklaşık 600 kilogram ürün bekliyoruz. İlk hasada başlayalı bir hafta oldu ve şuanda beklediğimizin üzerinde gidiyoruz. Bu yıl istediğimiz verimi yakalayabilirsek, bunu her yıl daha da büyüterek ilerletmeyi düşünüyoruz” dedi.

GAYET İYİ, MEMNUNUZ

Ürünlerini pazara çıkarmada sıkıntı çekmediğini dile getiren İşler şu ifadeleri kullandı: 

“Pazar sıkıntı çekmiyoruz, alıcılarımız hazır. Günlük toplanıyor bamya, bir tek toplama sıkıntısı var. Alıcılarımıza günlük teslim ediyoruz. Önümüzdeki yıl bamya ekili alanı 30-40 dönüme kadar çıkartmayı planlıyoruz. Bu bamya türü bu toprağı sevdi. Tüm çiftçilerimize bu bamya türünü ekmelerini tavsiye ederim. Bizde ilk başta olur mu diye düşündük. Ama oluyor, gayet iyi ve memnunuz”

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA GELİŞECEK

Yayladağı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Ballı ise, “İlçemizde bu yıl Japon bamya çeşidi denendi. Ben çiftçilerimize ulaşarak bu bamya türünün takibini yaptım. Şu anda tabii sulu tarıma geçişte kabak ve salatalığın yanında bamyanın da önümüzdeki yıllarda ilçemizde gelişeceğine, çiftçilerimizin tarımına katkı sağlayacağına inanıyorum. Bamyanın pazar sıkıntısı bulunmamaktadır. Ayrıca sebze halinde de bamyaya olan ilgi bizleri memnun etmektedir. Bamya hem taze yeşil sofralık olarak tüketilip hem de kurutmalık olarak kullanılabiliyor” dedi.
 

Yorumlar (0)