Fındık üreticilerine müjde

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, alan bazlı gelir desteğinin fındıkta verim ve kalitenin artmasında son derece önemli olduğunu ifade ederek, çiftçilere bu yıl ödenecek desteklerin belli olduğunu açıkladı.

Ekonomi 24.10.2019, 15:06
892
Fındık üreticilerine müjde

Destekler arasında Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinden fındığın da olduğunu belirten Soydan, bu yıl için de fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği kapsamında dekara 170 lira ödeme yapılacağını ifade etti. Soydan, 2009 yılından bu yana devam eden desteklemenin bu yıl için de devam edecek olmasının bölgede sevinç yarattığına dikkati çekerek, ödemelerin 2020 yılı içerisinde yapılacağını kaydetti. ,

850 milyon lira ödeme yapıldı

Alan bazlı gelir desteği ödemesinin bundan önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da üreticilere çok ciddi katkı sağlayacağını vurgulayan Soydan, destekleme kapsamında fındık üreticilerine yaklaşık 850 milyon lira ödeme yapıldığını aktardı. Soydan, üreticilerin bu desteği, maliyetleri düşürmesi yönünden son derece önemli bulduğunu belirterek, "Devam etmesi yönünde de taleplerimiz vardı. 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı. Üreticilerimize hayırlı olsun. Bu para üreticilerimize, ekonomik yönden çok ciddi katkı sunmuş olacak." dedi.

Yorumlar (0)