Fındık hasadı törenle başladı

Yaklaşık 4 milyon fındık üreticisinin sabırsızlıkla beklediği fındık hasadı, 3 ülkenin tarım bakanının katılımıyla düzenlenen törenle başladı. 

Ekonomi 06.08.2019, 21:43
159
Fındık hasadı törenle başladı

Ordu’nun sahil kesimlerinde fındık hasadı düzenlenen törenle başladı. Ulubey ilçesine bağlı Güzelyurt Mahallesi’nde düsenlenen törene Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili katıldı. 

HASADINIZ BOL OLSUN

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındığa desteklerinin artarak devam edeceğini belirterek, “Karadeniz’in mavi boncuğu Ordu’da olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sizlere Cumhurbaşkanımızın selamını getirdik. Biriniz bin olsun hasadınız bol olsun. Dünyada fındık denince akla Türkiye, ülkemizde de Karadeniz Bölgesi geliyor. Fındık Karadeniz’in baba ocağı demek. 2009 yılından itibaren Ordu’ya 2,6 milyar TL alan bazlı destek ödemesi yapıldı. Ben Tarım Bakanı olarak fındığın arkasındayım. Fındığı daha değerli hale getirmek için uluslararası anlamda adımlar atıyoruz. Gürcistan ve Azerbaycan ile omuz omuza fındığı hep birlikte pazarlayarak, üreticinin alın terinin hakkını vereceğiz” diye konuştu. 

FINDIĞI SANAYİ ÜRÜNÜNE DÖNÜŞTÜRMEMİZ GEREKİYOR

Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Fındık sanayisindeki gelişim bizi sevindiriyor ama bu durum bizim için yeterli değil. Fındığın hakkettiği değeri bulması için, fındığı salt olarak üretmek değil, sanayi ürününe dönüştürmemiz gerekiyor. Bu alanda ne kadar çok üreticimiz olursa, fındığın geleceği de o kadar sigorta altına alınmış olur. Bu sebeple, yerli ve milli gıda olan fındık sanayisinin gelişmesi için her türlü adımı atacağız” 

İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Azerbaycan Tarım Bakanı İmam Karimov ise, şunları söyledi: 

“Bugün burada fındık üreticisinin bayramını kutluyoruz. Türkiye ve Azerbaycan ülkeleri sıkı bağları bir millet iki devlettir. Türkiye’nin iyi günü Azerbaycan’ın iyi günü, Türkiye’nin kötü günü Azerbaycan’ın kötü günüdür. İşte biz böyle birbirine bağlı iki devletiz. Ordu’daki bugün bu hasat şenliği sadece Türkiye’yi değil, Azerbaycan ve Gürcistan’ı da ilgilendiriyor. Gelecek adına alacağımız kararlar fındık üreticilerimizin gelecek adına daha fazla gelir elde etmelerine olanak sağlayacaktır. Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini yapan 3 ülke bu sektörden elde ettiği geliri daha da yukarıya çıkartabilir. Bunun için işbirliği çok önemli. Bugün burada yaptığımız iş birliği inanıyorum ki devam ettiği sürece hem üreticilerimiz hem de ülkelere giren döviz o kadar yüksek olacaktır.” 

3 ÜLKE DÜNYA PAZARINDA YERİNİ ALACAK

Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili de, “Fındık toplamak artık büyük şenliğe dönüşecek. Burada olmak gurur verici. Bu işbirliği devam edecek. İnanıyorum 3 ülke dünya pazarında yerini alacak. Artık Ordu’da üreticiler daha rahat üretim yapacak, fındık fiyatı daha yüksek tutulacak. Yapılacak işbirliğinden üreticilerimiz karlı çıkacak” ifadelerini kullandı. 

GENİŞ KATILIM

Konuşmaların ardından 3 ülkenin tarım bakanları ve protokol mensupları fındık bahçesinde fındık toplayarak temsili fındık hasat sezonunu başlattı. Ulubey ilçesi Güzelyurt Mahallesi’nde gerçekleştirilen programa, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ordu milletvekilleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Yorumlar (0)