Emekliye çifte maaş müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak liderliğinde hazırlanan Yeni Ekonomi Paketi'ndeki sistemde, çalışanlar iki kere emekli olacak. Tamamlayıcı emeklilik için üç model üzerinde durulurken, emeklilik için 10 yıl yetecek. 

Ekonomi 10.10.2019, 09:16
645
Emekliye çifte maaş müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni emeklilik sitemi yer aldı. Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre, tamamlayıcı emeklilik olarak tarif edilen yeni sistem, çalışanların emekli olduklarında geliri düşmeden, ikinci bir maaşa kavuşmalarını içeriyor. Üstelik ikinci emeklilik kamu emekliliğine göre daha kısa sürede gerçekleşecek. 

Tamamlayıcı emeklilik birçok ülkede farklı sistemlerde uygulanıyor. Ülkemizde de 2017 yılında BES başlatılsa da, BES'te sisteme girmek zorunlu olurken, kalmak isteğe bağlı uygulanıyor. Tamamlayıcı emeklilik sistemi çalışanlara emekliliklerinde ek gelir oluşturarak çalışma dönemlerindeki hayat standartlarını korumalarını sağlayacak.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Tamamlayıcı emeklilik sistemi için çeşitli modeller üzerinde çalışmalar devam ediyor. İlk düşünülen sistemde zorunluluk esas alınacak. Böylece çalışanlar kazançlarına göre bütçelerini sarsmadan birikim yapacak, buna devlet ve işveren katkısı da dahil olacak. Mevcut duruma göre 10 yıl 56 yaş tamamlandığında ise emeklilik olacak. Yeni emeklilik sisteminde masada olan bir diğer konu ise çalışanların aldıkları maaşı emeklilikte de alabilmelerini sağlayacak bir düzenleme. Sisteme göre alınan maaşta bulunan ek ödemeler çıkarıldıktan sonra kalan net tutar kadar emekli maaşı ödenmesi üzerinde duruluyor. Bir diğer model ise BES'ten farklı olarak riskli, yıpranma payı yüksek olan mesleklere yönelik uygulanan emeklilik modeli.

Yorumlar (0)