Elektrik ve doğal gaza indirim müjdesi

TBMM'de grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılbaşından itibaren doğalgaz ve elektrikte yüzde 10'luk bir indirime gidileceğini söyledi.

Ekonomi 25.12.2018, 12:32
155
Elektrik ve doğal gaza indirim müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında konuşuyor.

Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

— Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçesi Meclis'te kabul edildi. 2019 senesini en başarılı, en iyi şekilde değerlendirmemize imkan sağlayan bir bütçe hazırladığımıza inanıyorum. Bütçemizi en iyi şekilde kullanarak Türkiye'yi şahlandırmaya devam edeceğiz. Dengelenme, disiplin ve değişim esasıyla hazırladığımız 2019 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu ve kesin hesap kanunun hayırlı olmasını diliyorum.

— 2019 yılı bütçe giderlerimizi 961 milyar lira, faiz hariç olarak da 843 milyar lira olarak planladığımızı görüyorum. 2019 yılı için bütçe gelirlerini 880,4 milyar, bütçe açığını 80,6 milyar lira, faiz dışı fazla 37 milyar lira olarak görüyoruz. Bütçe disiplini her zamanki gibi önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Vergileri yine milletimize sunmayı esas alıyoruz.

— AK Parti öncesi toplanan vergilerin, bizim dönemimizde nereye harcandığı konusunda örnek vereceğim; 2002 yılında faiz harcamaları bütçe giderlerinin yüzde 43'üne karşılık geliyordu. Bir başka ifadeyle her 100 liralık verginin 86 lirasını faiz ödemesine ayırıyorduk Bay Kemal. Şimdi bu oran, 2017 yılı itibariyle bu oran yüzde 10'lar seviyesine geriledi. Demek ki 100 liralık verginin 10 lirasını faiz giderlerine, kalanını milletimize hizmet olarak harcıyoruz.

— Ana muhalefetin sözcüsü çıkmış konuşuyor. "Esnaf kepenklerini kapattı" diyor. "Çiftçi tarlasını satıyor" diyor. Biz bugüne kadar sürekli olarak çiftçimizin, esnafımızın yanında olduk. Şöyle iş bilen adamlarınıza sorun da, güya sözcünüz de bu işlerden anlıyor havalarında konuşuyor. TOBB'a sor, TİM'e sor, "Bu yıl içerisinde ne kadar esnaf faaliyete girdi, ne kadarı kapandı?" diye. Sor bakalım sana nasıl bir oran verecekler. Altı açıldıysa bir kapanmış. Ya biz böyle çalışıyoruz, bunların dünyadan haberi yok.

— Şimdi birtakım müjdelerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu özellikle Bay Kemal'in dinlemesi lazım. Yılbaşından itibaren konutlarda, elektrik ve doğalgazda yüzde 10 indirim yapıyoruz. 

— 2019'u Göbeklitepe Yılı olarak ilan ediyoruz. 2018'i Truva Yılı olarak ilan etmişti, turizm gelirleri ortada. İnşallah en kısa sürede Şanlıurfa'yı da kalkındıracağız. Şanlıurfalı arkadaşlarım şimdiden çalışmalara başlasınlar.

Yorumlar (0)