Doğalgaza çift haneli zam yolda...

Doğalgaz fiyatlarını belirleyen BOTAŞ'ın, 30 Haziran'a kadar 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak tarifeyi belirlemesi bekleniyor. Elektriğe gelen zammın ardından, doğalgazda da çift haneli bir zammın geleceği ifade ediliyor.

Ekonomi 28.06.2019, 16:15
173
Doğalgaza çift haneli zam yolda...

EPDK tarafından elektriğe yapılan %14.98'lik zammın ardından, Temmuz ayından itibaren doğalgazda da çift haneli zam bekleniyor. EPDK'dan yapılan açıklamada '1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil % 15,00 artış yapılmıştır. Söz konusu artışta bir önceki tarife dönemine göre EÜAŞ Toptan Satış Tarifeleri ile görevli tedarik şirketlerinin EÜAŞ harici alımlarına ilişkin maliyeti oluşturan Piyasa Takas Fiyatlarında (PTF) oluşan artışlar en önemli etkenler olmuştur.' ifadeleri kullanırken, 'Bu kapsamda 1 Temmuz itibariyle mesken abonelerince 100 kWh elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 61,8 TL ödenecektir.' denilmişti. 

Doğalgaza zam beklentisi

EPDK'nın kararının ardından doğalgaz fiyatlarını belirleyen BOTAŞ'ın da 30 Haziran'a kadar 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere doğalgaz fiyatlarını değiştirmesi bekleniyor. BOTAŞ'ın, 1 Temmuz'dan geçerli olacak doğalgaz fiyatlarında çift haneli zam yapacağı konuşuluyor.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde kuru çaya yüzde 15, şekere yüzde 16 zam yapılmıştı.

Yorumlar (0)