Asgari ücret 2900 lira mı olacak? Teklif verildi

Aralık ayının son günlerinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 Asgari Ücret’in 2324 TL olmasına karar vermişti. Evli ve çocuklu bir işçi için asgari ücret 2479 TL olarak belirlenmişti. Bu karar Türk-İş Konfederasyonu’nun masayı terk etmesine rağmen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve işverenlerin ortak imzası ile alınmıştı. Fakat son dönemde yaşanan gelişmeler ile 2020 asgari ücret zammı yeniden gündeme geldi. İşçiler şimdi asgari ücret 2900 TL mi olacak? sorusuna yanıt aramaya başladı.

Ekonomi 08.03.2020, 15:28
3672
Asgari ücret 2900 lira mı olacak? Teklif verildi

2 ay önce belirlenen asgari ücret 2 ay içinde adeta eridi. Yükselen çarşı-pazar fiyatları üstüne adeta fırlayan dolar kuru nedeniyle işçiler zor günler yaşamaya başladı. Bir süredir dolanan asgari ücretten vergi kesilmemesi söylentileri gerçekten dillendirilmeye başladı. Bu da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nu harekete geçirdi.

TEKLİF VERİLDİ

Ekonomi ile ilgili görüşen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na asgari ücret son dakika teklifi CHP’li Sezgin Tanrıkulu tarafından sunuldu. Tanrıkulu,”193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” adı ile verdiği teklifte, en düşük ücretin 2500 TL olarak belirlenmesini ve üzerinden vergi yüklerinin kaldırılmasını istedi.

Tanrıkulu, verdiği kanun teklifinin gerekçesini şöyle açıkladı;

“Ülkemizde asgari ücretle çalışan sayısı oldukça yüksek düzeydedir. SGK 2016 yılı istatistik yıllığı verilerine göre asgari ücretle çalışan işçi sayısı 5 milyon 640 bin 940 kişidir. Kayıt ışı çalışan işçilerin de katılması ile birlikte bu sayı 8 milyona yakındır.

Mevcut asgari ücret geçiş ücretinin oldukça altında. Uluslararası alanda işçinin ve ailesinin geçimini sağlamaya yönelik olarak belirlenen asgari ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan çıkmıştır. Halihazırdaki asgari ücret brüt 2943 TL, net 2 bin 324,71 TL dir.

Bu ücret ise bir ailenin geçimini sağlayamayacağı düzeydedir. Bu nedenle bu ücretin en azından geçimlik seviyesine çıkarılması gerekmektedir.”

Maksat İstihdam

Yorumlar (1)
Calisan 2 yıl önce
Ne zaman onaylanacak hep ayni haber