Artık yüzde 40 daha ucuz!

Birçok sebze fiyatların yükselişinin önüne geçmek için tanzim satış noktaları kurulmuş ve vatandaşlar bu vasıtayla daha uygun fiyatlı sebzeye kavuşmuştu. Tanzim satış noktalarına şimdi de bakliyat ürünleri geliyor. Bakliyat marketlerden yüzde 40 toptancıdan yüzde 20 oranında daha ucuz olacak.

Ekonomi 26.02.2019, 09:05 26.02.2019, 10:15
570
Artık yüzde 40 daha ucuz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hayata geçirilen tanzim satış noktalarında bakliyat ürünleri, bugünden itibaren yer almaya başlayacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi, sebzenin ardından halk sebze tanzim satış noktalarında bakliyat ve elma satışı da gerçekleştirilecek. 

TMO'DAN ALINACAK

İstanbul ile eş zamanlı olarak Ankara'daki tanzim satış noktalarında domates, salatalık, soğan, patates, kabak, biber ve patlıcandan sonra nohut, yeşil mercimek ve pirinç gibi bakliyat çeşitleri de bulunacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) alınacak bakliyat ürünlerinde, nohut ve mercimek 2'şer kilogramlık, pirinç ise 5 kilogramlık paketlerde satışa sunulacak. İlk kez satış noktalarındaki tezgâhlara çıkarılacak elma ise kilosu 3 liradan alıcı bulacak. 

TOPTANCIDAN UYGUN

Tanzim satış noktalarında satışa sunulacak ürünler marketlerin kendi markalarıyla paketlediği ürünlere göre aşağı yukarı yüzde 40, toptan fiyatlara göre ise nohutta yüzde 30, yeşil mercimekte ise yüzde 20 daha uygun fiyatlı olacak. 8-9 milimetrelik nohudun kilosu tanzimde 5.50 TL'de fiyatlandırılırken marketlerde 7.25 TL, toptancılarda ise 8 TL. Tanzimde 4.50 TL'den satılan yeşil mercimeğin kilosu ise toptancılarda 5 ila 6 TL civarında iken, marketlerde 5.75 ila 6.45 TL arasında. Tanzimde 6 TL'den satılan Osmancık pirinç ise markette en ucuz 7.45 TL olarak kaydediliyor.
 

Yorumlar (0)