Altında sert düşüş

Çeyrek altın fiyatında düşüş yaşandı. 1 çeyrek altın fiyatı son 3 haftanın en düşük seviyesine kadar geriledi.

Ekonomi 19.03.2021, 20:16
1605
Altında sert düşüş

Altında sert düşüş Çeyrek altın fiyatında düşüş yaşandı. 1 çeyrek altın fiyatı son 3 haftanın en düşük seviyesine kadar geriledi.

 

Dün gelen faiz artırımı kararının ardından düşmeye başlayan dolar ile altında düşüş bugün de devam etti. Dün 408 liraya gelen gram altın bugün 403 liraya kadar düştü ve son haftaların en düşük seviyesine kadar geriledi. 

ÇEYREK ALTIN

Faiz öncesi 690 lira seviyesinde olan çeyrek altında da düşüş meydana geldi ve 1 çeyrek altın fiyatı 660 lira oldu. İstanbul Altın Rafinerisi CEO'su Ayşen Esen, altın piyasası hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Son 10 yıla baktığımızda Türkiye’nin altın ithalat ve ihracatı her zaman için belirli bir dengedeydi.Yapılan düzenlemeler bir amaca hizmet etmek isterken, bir yandan işlemleri durdurdu ve ihracatın önünü kesti. Tek bir darphane, bir günde yapılan ithalat sayısına yetmez oldu. Geçmişte bir malı işleyip ihraç etmemiz 3 gün sürerken, bu süre 15 güne çıktı. Bu durum da, Türkiye’nin dünyada kredibilitesini ve talebini etkileyen bir unsurdur. Bunun sıkıntılı bir yere gideceğini düşünüyorum.”

Yorumlar (0)