2019'da yüksek gelire ulaşılacağı tahmin ediliyor 

2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda Türkiye'de 2018 yılı sonu itibarıyla 39,2 milyon yabancı turist, 32,3 milyar dolar turizm geliri, 2019'da ise 41,5 milyon yabancı turist ve 35,2 milyar dolar turizm gelirine ulaşılacağı tahminine yer verildi.

Ekonomi 28.10.2018, 11:22 28.10.2018, 11:33
55
2019'da yüksek gelire ulaşılacağı tahmin ediliyor 

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan programın "Turizm"  başlığında dünya turizm sektöründe son gelişmeler ve Türkiye turizminin geldiği  noktaya ilişkin bilgilere yer verildi. 2017'de toparlanma dönemine giren Türkiye turizminde turist sayısının  bir önceki yıla göre yüzde 24,1 artarak 37,6 milyona, turizm gelirinin de yüzde  19 artarak 26,3 milyardolara ulaştığı anımsatılan programda, 2018 yılı sonu  itibarıyla Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının 39,2 milyon kişi, turizm  gelirinin de 32,3 milyar dolar olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğü bildirildi. Programda, Türkiye'nin turizmde nitelikli iş gücü, tesis ve hizmet  kalitesiyle uluslararası bir marka haline gelmesinin, turizm ürün ve  hizmetlerinin çeşitlendirilmesi ve iyileştirilmesinin, turizm değer zincirinin  her bileşeninde kalitenin artırılmasının ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde  ekonomiye daha fazla katkıda bulunan bir sektör haline gelinmesinin temel amaç  olduğu ifade edildi. Sektörde, doğal ve kültürel değerlerde koruma-kullanma dengesi  gözetilerek sürdürülebilir bir büyümenin gerçekleştirilmesi ve turizm gelirinin  artırılmasının hedeflendiği aktarılan programda, "2019 yılında ülkemize gelecek  yabancı ziyaretçi sayısının 41,5 milyon kişi, turizm gelirinin 35,2 milyar dolar  olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir." ifadesine yer verildi.
 
ALTERNATİF TURİZM TÜRLERİNE DESTEK
Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda turizmle ilgili yeni dönemde  sağlık turizmi başta olmak üzere, kongre, kış, kruvaziyer, golf ve kültür  turizmine ilişkin altyapı eksikliklerinin tamamlanarak pazarın  çeşitlendirilmesinin sağlanacağı ve alternatif turizm türlerinin gelişimi  destekleneceği aktarıldı. Programa göre, turizm sektöründe dönüşümü sağlayacak, sezon süresini  ve kişi başına harcamayı artırmayı amaçlayan Turizm Ana Planı'nın hazırlanması  için ön çalışmalar başlatılacak. Yeni kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ilan edilecek,  muhtemel krizlerin turizm sektöründeki etkisini azaltmak için sektöre özgü risk  ve kriz yönetimi geliştirilecek. Ayrıca sağlık turizminde örnek teşkil etmek üzere üç termal turizm  merkezinde planlama ve altyapı çalışmaları tamamlanacak.
 

Yorumlar (0)