YÖK Başkanı açıkladı: YKS'de sistem değişiyor mu?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin sistem değişikliği olmadığını açıkladı.

EĞİTİM 29.05.2019, 11:52
98
YÖK Başkanı açıkladı: YKS'de sistem değişiyor mu?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrencilere yönelik düzenlenen iftar yemeğinde konuştu. Saraç, YKS'de bir değişikliğin olup olmayacağı tartışmalarına da değindi. Saraç, bu konuda bazı basın kuruluşlarına açıklamalar yaptıklarını hatırlatarak, sistemde değişiklik olmayacağını ifade etti.

Yükseköğretime giriş sistemlerinin sosyal adalet ve fırsat eşitliğini temin etmesi gerektiğine işaret eden Saraç, "Eğitim öğretimin bütününde olduğu gibi yükseköğretimde de ’piyasa’ şartlarının egemen olmamasını istiyoruz. Eğitim öğretim, ana gövde olarak kamusal bir hizmettir. Bu bağlamda, mezunlarını 4-5 sene sonra göreceğimiz bilinmezliklerle dolu bir sisteme ilişkin bir süreç başlatmamız aklen, bilimsel olarak mümkün değil." ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakanlığının lise çıktısının yükseköğretimin girdisi olacağını dile getiren Saraç, "Bu girdi ile ilgili planlamayı o çıktıya göre yapabiliriz. Şu an o çıktıyı görmüyoruz. Şu an gündemimizde sistem değişikliği yok." diye konuştu.

"Yeni lise tasarımı ilk mezunlarını 2024’te verecek. Bu kapsamda o yıl üniversite sınavı değişecek mi" şeklindeki soru üzerine Saraç, "TYT’de sözel ve sayısal okuryazarlık getirdik. YÖK olarak en azından ben ve ekibimiz, bundan vazgeçilmesi için bir neden görmüyoruz. Ne pedagojik ne bilimsel bir neden görüyoruz ama müfredatla ilgili bir değişiklik söz konusu olursa bu ikinci aşama olan AYT’ye elbette yansır. O zamanki duruma bakılır ve değerlendirilir." vurgusu yaptı. Üniversite giriş sistemlerinde, genel yetenek ağırlıklı bir model dışında müfredattan soru sorma oranının yüzde 99’un üzerinde olduğunu aktaran Saraç, "Sınavlarda zaten müfredattan soru soruluyor. Yükseköğretime giriş sistemi her zaman için lise eğitimini destekleyici olmak durumundadır. Burada bir sıkıntı yok." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)