Vali Aksoy, kız çocuklarının okul sözünü kırmadı

Verdiği okul sözünü tuttu.

EĞİTİM 11.01.2012, 22:38 11.01.2012, 22:38
215
Vali Aksoy, kız çocuklarının okul sözünü kırmadı

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un Vezirköprü ilçesi Sarıdibek köyüne yaptığı ziyarette kız çocuklarının kendisinden okul istemesi üzerine 10 derslikli çok programlı lise yapılması için protokol imzalandı.
Yaklaşık 1 ay önce Vezirköprü'nün Sarıdibek köyünü ziyaret eden Vali Hüseyin Aksoy, köydeki kız çocukları ile sohbet ettiği esnada kız çocuklarının aileleri tarafından eğitim görmek için ilçeye gönderilmediklerini öğrenince harekete geçti. Vali Aksoy, Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde köye çok programlı lise yapılmasına öncü olurken, Sarıdibek köyüne yapılması planlanan 10 derslikli Sarıdibek Çok Programlı Lise (ÇPL) binasının yapımı için Sarıdibek köyü sakinleri ve Sarıdibek Köylüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 300 bin lira bağışlandı. Karkas inşaatı ve çevre düzenlemesi Vezirköprü Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılacak olan okulun diğer ince işçilikleri ise Samsun Valiliği tarafından yaptırılarak mülkiyeti İl Özel İdaresi'ne, kullanım hakkı ise Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredilecek.
Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde yapılacak olan Sarıdibek Çok Programlı Lise binası için Valilik'te düzenlenen törende Vali Hüseyin Aksoy, Vezirköprü Kaymakamı Ozan Balcı, Sarıdibek Köyü Muhtarı Mehmet Demir ve Sarıdibek Köylüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Özen okulun yapımıyla ilgili protokolü imzaladı.
Ziyareti esnasında Sarıdibek köyünde lise çağına gelen nüfusun oldukça yüksek olduğunu, Vezirköprü'ye giderek eğitim almalarında ailelerin bir takım çekincelerinin olduğunu öğrendiğini ifade eden Vali Hüseyin Aksoy, "Özellikle geçen yıl ve bu yıl liseye giden bütün öğrencilerimiz taşımalı sisteme alındılar ve okumak isteyen öğrencilerimizi bütün öğrencilerimizi taşımalı sistemle en yakındaki okulumuza lise seviyesinde taşımaya başladık. Taşıma sisteminde bile olsa o kadar öğrenciyi ilçe merkezine getirmenin de hem zaman anlamında hem de maliyet anlamında karşımıza çıkan boyutları var. Bu talebi oradan aldıktan sonra İl Milli Eğitim Müdürü'ne talimat verdik, müfettiş arkadaşlara inceleme yaptırdık, burada çok programlı lisenin açılması durumunda çevre köylerdeki öğrenci sayısının böyle bir lisenin açılmasını gerektirecek sayıda olduğu konusunda fikir birliğine vardık" dedi.
Gelecek eğitim-öğretim yılına bu okulun yetiştirilmesini hedeflediklerini belirten Vali Aksoy, "Bölgedeki çocuklarımızın tamamını bu okula almak istiyoruz. Öyle zannediyorum ki, seneye lise öğretimi de artık zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Bütün aileler çocuklarını okula göndermek mecburiyetinde olacak. Kız çocuğu, erkek çocuğu ayrımı yapmadan mutlaka onları okula almamız gerekiyor. Yapacağımız bu okulun o bölgedeki çocuklarımızın okullaşması bakımından çok önemli bir katkı sağlayacak. Anne baba olarak hepimize görev düşüyor, kız çocuğu erkek çocuğu ayrımı yapmadan okula göndermeliyiz. Özellikle Vezirköprü'de erkek çocukları ağırlıklı olarak inşaat işlerinde çalıştıkları için ilkokuldan sonra okumama gibi bir temayülleri var. Kız çocuklarımızı mutlaka okumamız lazım. Bütün gayretimiz çocuklarımızın daha sağlıklı daha iyi eğitim almaları" diye konuştu.

Yorumlar (0)