MEB resmen değiştirdi! Artık yasak...

Binlerce kişi bekliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti ve resmen duyuruldu. Artık yasak. MEB'in hazırladığı yeni yönetmeliğe göre; rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara nöbet görevi verilemeyecek.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Rehber öğretmen veya psikolojik danışmanlarımızın teneffüslerde ve gerektiğinde öğle aralarında öğrenci, veli ve öğretmenlerle çalışmalarına devam etmelerinden dolayı nöbet görevi kaldırıldı" dedi.

EĞİTİM 14.08.2020, 13:56
2508
MEB resmen değiştirdi! Artık yasak...

Milli Eğitim Bakanlığı yılladır sorun olan nöbet görevini çözüme kavuşturdu. Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yönetmeliğe göre; rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara nöbet görevi verilemeyecek. Yeni düzenleme ile sınıf öğretmenleri ve diğer öğretmenlere de rehberlik konusunda yeni görevler verildi. 

Yeni yönetmelikte şunlar yer aldı:İl millî eğitim müdürlüklerinde, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin il düzeyinde planlanması ve kurumlar arası iş birliğinin sağlanması amacıyla rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri il yürütme komisyonu oluşturulur. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri il yürütme komisyonu, biri eylül ayında, diğeri haziran ayında olmak üzere yılda en az iki kez toplanır. Rehber öğretmen/psikolojik danışman merkezî sınavlarda görev alabilir ve istemesi hâlinde belleticilik görevi yapabilir. Ancak rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara nöbet görevi verilemez.

Sınıf rehber öğretmenliği görevi olmayan öğretmenler, gerektiğinde rehberlik ve psikolojik danışma servisinin planlaması doğrultusunda rehberlik çalışmalarına destek sağlar.

Rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli rehber öğretmen/psikolojik danışmanların çalışma süreleri bir iş saati 60 dakika olmak üzere haftalık 30 iş saatidir. Günlük çalışma saatleri eğitim kurumunun servis, ulaşım, özellik ve ihtiyaçlarına göre rehber öğretmen/psikolojik danışmanla iş birliğinde okul müdürlüğünce düzenlenir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe  giren Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri  Yönetmeliği'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile rehberlik ve psikolojik danışma  hizmetlerinin ihtiyaçlara göre yeniden yapılandırılması çalışmalarının hızla  devam ettiğini belirten Selçuk, yönetmeliğin bu kapsamda yayımlandığını ifade  etti.

Yoğun bir çalışma sürecinin sonunda hazırlanan yönetmelikle mevzuatın  sadeleştirildiğini ve hizmet alanının tamamını kapsayacak şekilde düzenlendiğini  anlatan Selçuk, uygulamada bütünlüğün sağlanması açısından rehberlik ve  psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin gelişmeler, gerçekleştirilen  değişiklikler ve güncel düzenlemelerin yeni yönetmeliğe yansıtılmaya  çalışıldığını bildirdi.

  Bakan Selçuk, şunları kaydetti:   "Yönetmelikte rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini sunan  personelin unvanı, sunulan hizmetlerin tamamını kapsayacak şekilde 'rehber  öğretmen/psikolojik danışman' olarak ifade edildi. Bu yönetmelikle birlikte  rehber öğretmen veya psikolojik danışmanlarımızın teneffüslerde ve gerektiğinde  öğle aralarında öğrenci, veli ve öğretmenlerle çalışmalarına devam etmelerinden  dolayı nöbet görevi kaldırıldı. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri  Yönetmeliği ile eğitim kurumlarımızda tüm çocuklarımıza yönelik rehberlik ve  psikolojik danışma hizmetlerinin sunulmasında, eğitim ve öğretimle bütünleşen,  çocukların gelişimini destekleyen, sorun odaklı olmayan, gelişimsel ve önleyici  anlayış ön plana çıkarılmaya çalışıldı. Mevzuat güncelleme çalışmaları kapsamında  bu yönetmelikle birlikte Rehberlik ve Araştırma Merkezi Yönergesi ve Rehberlik ve  Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönergesi hazırlandı. Rehberlik ve Psikolojik  Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ve hazırlanan diğer mevzuatlarımızın  öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını  dilerim."

Yorumlar (0)