LYS başvuru tarihleri ÖSYM 2013

ÖSYM'den LYS Lisans Yerleştirme sınavı başvuru tarihleri hakkında açıklama geldi. İşte ÖSYM'nin LYS hakkında o açıklamaları.

EĞİTİM 17.04.2013, 11:49 17.04.2013, 11:50
454
LYS başvuru tarihleri ÖSYM 2013

ÖSYM'nin yapmış olduğu açıklamada, eçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların LYS başvurusu yapabileceğini açıklayan ÖSYM kurumu ayrıca LYS başvuru tarihlerinin ise 22 ila 29 nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşeceğini belirtti.

İşte ÖSYM'nin açıklaması;

ükseköğretim programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında ÖSYM tarafından 24 Mart 2013 tarihinde yapılan 2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabilecekleri belirtilen açıklamada, LYS'lere girme hakkı kazanan adaylarrı 22 - 29 Nisan 2013 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerektiği kaydedildi.

ÖSYM, başvuru süresinin kesinlikle uzatılmayacağını hatırlattı. LYS'ler için ayrı bir kılavuz bulunmadığı belirtilen açıklamada, "2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS'ler de dhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeli. LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyecekler. LYS'lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS'den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilir. LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank'ın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar sınav ücretini tüm PTT işyerlerinden veya kredi kartı ile de yatırılabilir." ifadelerine yer verildi.

LYS 81 İL MERKEZİ VE LEFKOŞA'DA YAPILACAK

LYS'lerin 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Adaylar girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler.Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS'lere gireceğini bildirecektir. Adayların hangi LYS'lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, "Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir" uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalı. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacak. Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidir."

Yorumlar (0)