banner1518

banner1577

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

28.10.2020, 08:37 29

DÜNYAMIZDA İNANMAK VE YAŞAMAK

Burada sözünü ettiğimiz inanç, çok basit olan ve günlük işlerimize ve de dünya görüşümüze yönelik olan basit dünyeviye yönelik inanç olup, Tanrı ile kul arasında olan inanç değildir. Dünyevidir ama önemsiz değildir. Çünkü kul hakları bu inançla söz konusudur. İsrail’in eğer doğruysa Mescid-i Aksa’yı yok etme plan ve uygulamaları geçmişte Müslümanların ve özellikle Müslüman Arapların birbirlerini yemelerinin sonucudur. Bu nedenle inancımızın dünyevî boyuttaki dayanağı amellerimizi-yaşamamızı geçmişi-şu anı-geleceği olarak üç boyutlu düşünmediğimiz taktirde Müslümanlığın gerektirdiği yaşamı uygulamamış oluruz. Dünyevî şeyler geçicidir, ama önemsiz değildir. Çünkü ahreti bu dünyevî yaşayışımızda yaptıklarımızla kazanmaktayız. Mistik yaşayışı ön gören inanç da bir Müslüman için zorunlu ve gereklidir. Bu da daha somut bir biçimde Allah’a tevekkül etmekle görülür. İnanç ile amel çok yakın ve özdeş ilişkidedir. Bu nedenle “Mutezile” İslamî düşünce akımı “amel”i/”uygulama”yı imandan cüz/temel parça/bölüm saymışlardır.

İnanmadan bir iş yapmak, ancak baskıyla/tutarsılıkla, yani, istemdışı olduğuna göre, inanmadan bir işi yapmak hem ruhsal hem de bedensel açıdan verimli değildir ve yaşamımızı bozar. En azından dünyada asla mutlu olamayız.

Bizim hepimizin en çok dikkat etmemiz gereken tutarsızlıkla ve rastgele bir yaşayışı uygulamamızdır. Şeytan böyle istiyor.Yüce Rabbimiz tutarsız yaşamayı yasaklıyor ve şöyle dosdoğru olmamızı istiyor:

“Öyleyse emrolunduğun gibi doğru ol…”(Kur’ân Hûd 11/112)

“Bundan dolayı sen(tevhid dini üzerindenanlaşmağa) davet et ve emrolunduğun gibi doğru ol. Onların keyfine uyma…” (Kur’ân: Şûrâ 42/15)

Sonuç olarak diyeceğimiz şu ki, onurlu ve yüce Allah’ın inançlı kulları Türkiye Cumhuriyeti'nin yurttaşları olan kişi olarak her birimiz, önce düşünce özgürlüğünü özümsemeyi, sonra sırasıyla inandıklarımızı veya inanılacaklarımızı seçip uygulamamızı belli düşünce saplantısında kalmadan bir yaşam tarzı uygulamamızı hem Kur’ân hem Hz. Rasul emretmektedir. Bu dini emirleri yerine getirmek biz daha Allah’a ve Hz. Muhammed’e yaklaştıracaktır. Öyle futbol takımı tutar şartlanmış bir anlayışıyla ne kendimizle ne yakınlarımızla ne başka insanlarla yakın ve İslam’ın emrettiği bir yaşayışa ulaşabiliriz. bize yani kamuya ve ülkeye çalışıp çabalayacakları seçmeyi öğrenirsek ve bu öğrencimizi uygulamayı başarırsak, sanıyorum ki o zaman inancımız ve ilkemiz doğrultusunda Müslümanlar ve yurttaşlar olarak hep birlikte inandığımız gibi yaşama kavuşmuş oluruz. İşte dünyamızdaki inanmak ve yaşamak budur.

YARIN CUMHURİYET BAYRAMI BUGÜNDEN KUTLU OLSUN

***

MASKEYİ TAM TAKIN

BURNUNUZ AÇIK OLMASIN.

MÜSLÜMANSANIZ BUNU YAPINIZ.

KENDİNİZE VE BAŞKASINA ZARAR VERMEYİNİZ!

MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFEYİ DE KORUYACAĞIZ. TEMİZLİK (HİJYEN) İMANIN YARISIDIR buyuruyor peygamberimiz Hz. MUHAMMED sav.

Yüce Allah’ın buyurduğu

وَلَا تُلْقُوا بِاَيْد۪يكُمْ اِلَى التَّهْلُكَةِۚۛ

“kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” ayetini unutmayınız. (Kur’ân: Bakara 2/195)

Sıkıntılarımızı giderecek bizi MİLLETÇE Covid-19’dan ve başka sıkıntılardan kurtaracak ve de kucaklaştıracak

O’dur O(Hu Allah Hu).

Yorumlar (0)