Ve resmen açıklandı! Rusya olumlu bakıyor...

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Rusya’nın Türk vatandaşlarının ülkeye vizesiz seyahat edebilmesine pozitif baktığını açıkladı.

DÜNYA 14.12.2018, 20:03
43
Ve resmen açıklandı! Rusya olumlu bakıyor...

Kıran, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde yaptığı konuşmada, iki ülke iş birliğinin dört bir koldan gelişmeye ve ilerlemeye devam ettiğini  belirtti.

İki ülke arasındaki atlatılan çok büyük krizlere rağmen bu ilerlemenin  başarıldığına dikkat çeken Kıran, karşılıklı olarak krizleri aşma iradesi sayesinde bugünkü noktaya gelindiğini ifade etti.

Kıran, karşılıklı irade ve samimiyet var olduğu sürece diğer  meselelerin de çözüleceğine işaret ederek, sorunların aşıldıkça iki ülke  arasındaki iş birliğinin bölgeye büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin arasında yapılan görüşmelerde gündeme getirilen en öncelikli  konulardan birisinin vize kolaylığı değil, vize serbestisi olduğunu aktaran  Kıran, “(Rus yetkililer) Önce bize vize kolaylığı ile geldiler. Bundan tatmin olmayacağımızı söyledik. Sonra vize serbestisi konusunda bize somut ve çözüm odaklı bir teklifle geldiler. Aşama da mesafe de katettik. Umuma mahsus pasaportlara da vizesiz seyahat sağlanması için artık bize sunacakları yeni bir takvim ve aşama kalmadı. Negatif de değiller, aksine pozitifler.” ifadelerini  kullandı.

Yorumlar (0)