THY hepsini iptal etti! Çok sayıda ceset...

Teksas eyaletinin güneydoğu kıyılarını vuran Harvey Fırtınası, Houston ve çevresinde çok büyük çapta sele neden oldu. Mahsur kalan yaklaşık 2 bin kişi kurtarılarak güvenli yerlere götürüldü.

DÜNYA 28.08.2017, 11:11
1916
THY hepsini iptal etti! Çok sayıda ceset...

Harvey Kasırgası sonrası Teksas eyaletinin en büyük kenti olan Houston sular altında kaldı. Ölü sayısının beşe yükseldiği belirtiliyor.

Meksika Körfezi üzerinden gelen kasırga  4'üncü kategoriden 1'inci kategoriye düştü ve tropikal  fırtınaya dönüştü. Ancak durumu daha da vahim. Tropikal fırtına beraberinde aşırı yağış getirdi. Meydana gelen seller de can kayıpları  yaşanmasına neden oldu.

Caddeler nehirlere döndü! 'Tıpkı Katrina gibi'

ABD'yi 1961 yılından bu yana vuran en güçlü kasırga olarak  tarihe geçen Harvey, kasırgası sonrası nehirlere dönen cadde ce sokaklarda saatlerce arama kurtarma botlarıyla mahsure kalan insanlar kurtarıldı. Yollarda otomobiller yerine botlar geziyor.

Yaklaşık 2 bin kişi güvenli bölgelere yerleştirildi. Ancak sel altınd akalan araçlarda çok sayıda can kaybı olabileceği belirtiliyor.

Harvey'in  ilk  vurduğu 10 bin kişinin yaşadığı Rockport kasabasında ise ölü sayısı artabilir.Yaklaşık 248 bin kişinin elektriksiz  kalmasına yol açan kasırga, evlerin çatılarını uçurdu. Bazı evleri tamamen yok edne kasırga ağaçların devrilmesiyle yolların kapanmasına ve  enerji hatlarının kopmasına da yol açtı.

Petrol üretiminin yüzde 24'ü durdu

Ülkenin petrol endüstrisinin kalbinde meydana gelen felaketin ekonomik  boyutunun büyük olması bekleniyor. 

Teksas'ın körfez kıyısındaki önemli petrol ve doğalgaz tesisleri  geçici olarak kapatıldı.  ABD'nin en büyük petrol şirketi Exxon Mobil,  Baytown'daki ikinci büyük rafinerisini kapattı.

Harvey, ABD'nin körfezdeki petrol üretiminin yüzde 24'ünün  durmasına neden oldu

Teksas'ta Houston, Dallas, Corpus Christi, Austin ve San  Antonio'daki havaalanlarında bir günde en az bin 140 uçuş iptal edildi.

Faciayı yaşayanlar New Orleans'ta 2005'te yaşanan Katrina Kasırgası'nı hatırlatan  görüntülerin ortaya çıktığını söylüyor.  

ABD Başkanı Donald Trump'ın salı günü felaket bölgesine gidecek.

THY seferleri iptal etti

Türh Hava Yolları bugün gerçekleşecek Houston seferlerinin karşılıklı olarak iptal edildiğini açıkladı. 

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)