Son dakika...İşid kilise bastı... Dünya şokta!

Filipinler'de kiliseye baskın! Saldırgan rahip ve cemaati rehin aldı

DÜNYA 24.05.2017, 10:26
254
Son dakika...İşid  kilise bastı... Dünya şokta!

Terör örgütü IŞİD'e bağlılık yemini eden Ebu Sayyaf örgütünün saldırısına sahne olan Filipinler'den son dakika haberi geldi. Militanların kuşatması altındaki Mindanao Adası'nda, bir kiliseye baskın düzenlendi. Örgüt üyesi silahlı saldırgan, kilisedeki kalabalığı katletmekle tehdit ediyor.

Adalar ülkesi Filipinler, terör örgütü IŞİD'e bağlılık yemini eden Ebu Sayyaf örgütü liderini yakalamaya çalışıyor. Örgüt üyeleri ve askerler arasındaki çatışma sürerken, Mindanao Adası'ndaki Marawi kenti IŞİD'e bağlı bir grup tarafından kuşatılmış halde.

Bir örgüt üyesi, Marawi kentindeki kiliseyi bastı. Rahip ve cemaati zorla silah zoruyla kiliseye sokan saldırgan, hükümet güçlerinin çekilmemesi halinde herkesi öldüreceğini söylüyor.

Roman Katolik kilisesinin lideri Socrates Villegas, baskına uğrayan kilisede çok sayıda insan olduğunu aktarıyor.

Uluslararası haber ajanslarının Marawi'den geçtiği fotoğraflarda, silahlı askerlerin yolları kestiği ve kimlik kontrolü yaptığı görülüyor.

Ebu Sayyaf militanları, adada üç askeri öldürdü. Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, militanların bir hastane ile bir hapishaneyi işgal ettiğini, aralarında bir kilisenin de bulunduğu çok sayıda binayı ateşe verdikleriin dün duyurmuştu.

Duterte Rusya'da öğrendi, ziyareti yarıda kesti

Devlet Başkanı Duterte, çatışma haberini Rusya'da aldı ve ziyaretini yarıda keserek Mindanao Adası'nda iki aylık sıkıyönetim ilan etti.

Rusya lideri Vladimir Putin'le görüşmesinde yeni ve modern silahlar isteyen Duterte, "Buraya sizin desteğinizi almak ve yardım istemek için geldim. Ülkemiz modern silahlara ihtiyaç duyuyor. ABD'ye bazı siparişlerimiz vardı ancak orada durum net değil. IŞİD'le mücadele etmek için modern silahlara ihtiyacımız var" dedi.

Malezya ve Filipinler arasındaki Adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren Ebu Seyyaf, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Yakın dönemde IŞİD'e bağlılığını ilan eden örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmayı hedefliyor.

Örgüt, son yıllarda yabancı turistlerin başını keserek dünyayı sarsmış durumda. Rodrigo Duterte, geçen yıl Ağustos ayında 18 yaşındaki bir rehinenin öldürülmesinin ardından orduya Ebu Seyyaf'ı 'bitirme'  emri vermişti.

Yorumlar (0)