Son dakika! Zehir içen işkenceci Hırvat general...

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde görülen temyiz duruşmasında zehir içen eski Hırvat General Slobodan Praljak'ın hayatını kaybettiği bildirildi. Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesindeki (ICTY), "Prlic ve diğerleri" davasının temyiz duruşmasında, eski Hırvat general Slobodan Praljak'a 20 yıl hapis cezası kararı verildiğinin açıklanmasının ardından, Praljak'ın zehir içmiş ve duruşmaya son verilmişti.

DÜNYA 29.11.2017, 20:40
180
Son dakika! Zehir içen işkenceci Hırvat general...

Eski Hırvat General Praljak'a Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesin'in temyiz duruşmasında 20 yıl ceza çıktı. Temyiz duruşmasında zehir içen Praljak'ın yaşamını yitirdiği belirtildi.

2013 yılında açıklanan ilk kararda, Bosna'daki savaşta işledikleri suçlar nedeniyle toplam 111 yıl hapse mahkum edilen Hırvat askeri ve siyasi yetkililerin temyiz duruşması bugün yapıldı.

PRLİC'E 25, STOJİC'E 20 YIL HAPİS CEZASI

ICTY Temyiz Konseyi, Bosna Hersek'teki sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti  (HR-HB) Başbakanı ve Hırvat Savunma Konseyi (HVO) Başkanı Jadranko Prlic'e 25 yıl hapis cezası verirken, HR-HB Savunma Bakanı Bruno Stojic'e ise 20 yıl hapis cezası verdi.

HVO ana üs komutanı Hırvat general Slobodan Praljak'a da daha önce verilen 20 yıl hapis cezası onaylandı.

KARAR AÇIKLANIR AÇIKLANMAZ ELİNDEKİ MADDEYİ İÇTİ

Ancak kararın açıklanmasının ardından, yüksek sesle cezayı kabul etmediğini söyleyen Praljak'ın, zehir olduğu iddia edilen bir şey içtiği görüldü.

"PRLİC VE DİĞERLERİ" DAVASI

Savaşta Bosna Hersek'teki Hırvat Savunma Konseyi'nin (HVO) başkanı ve sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin başbakanı olan Jadranko Prlic ile diğer 5 Hırvat komutan, 2013 yılında Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten toplam 111 yıl hapse mahkum edilmişti.

‘BOSNA KASABI’NA ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI

22 Kasım'da Birleşmiş Milletler'in eski Yugoslavya için oluşturulan savaş suçları mahkemesi, Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç'i soykırım ve insanlığa karşı suçlardan mahkum etmişti.

Mahkeme, "Bosna Kasabı” lakaplı 75 yaşındaki Mladiç'i 1992-1995 yılları arasındaki katliamlardan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı.

Resmi adıyla Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi olarak bilinen mahkemedeki 3 yargıçlı panel, Mladiç'i 11 suçtan 10'undan mahkum etti.

NE OLMUŞTU?

Kararı okuyan Mahkeme Başkanı Alphons Orie, "işlenen suçların, insanlığın bilinen en çirkin suçları arasında yer aldığını” söyledi.

Srebrenitza kurbanlarının anneleri, karar okunurken alkışladı. Mladiç'in oğlu Darko ise, "Şaşırmadım. Mahkeme başından beri tümüyle taraflıydı” açıklamasında bulundu.

Duruşma devam ederken mahkeme dışında da tansiyon yüksekti. Sırplar ve Boşnaklar arasında yaşanan küçük çaplı bir itişme, iki taraf arasında mahkeme ve savaşla alakalı gerilimi yansıtır nitelikteydi.

Mladiç kötüleşen sağlığına rağmen rahat görünüyordu, avukatları selamladı ve foto muhabirlerine el işareti yaptı. Yargıç Orie Bosnalı Sırpların işlediği katliamları tek tek okurken, Mladiç'in kafasını sallayarak onayladığı görüldü.

Mladiç'in avukatları, generalin tansiyonunun yükselmesi nedeniyle erteleme talep etti ancak yargıcın reddetmesi üzerinde Mladiç sesini yükselterek tepki gösterdi ve bunun üzerine salonun dışına çıkarıldı.

Orie, mahkemenin 1995 yılında "Srebrenitza içerisinde ya da çevresinde soykırım, zulüm, imha, cinayet ve insani olmayan şekilde zorla yer değiştirtme” suçları işlendiğini teyit ettiğini belirtti.

Eski Sırp lider Radovan Karadziç de geçen yıl soykırımdan suçlu bulunmuş ve 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar (0)