Geçiş noktasına mayın döşediler...

Bangladeş kaynakları, Myanmar'ın, Bangladeş sınırına mayın döşediğini, bunun amacının ülkelerindeki şiddetten kaçan Müslüman sığınmacıların geri dönüşlerini engellemek olabileceğini söylediler. Bilgiyi veren iki hükümet kaynağı, sınırın çok yakınına mayın döşenmesine karşı Bangladeş'in bugün Myanmar'a resmen şikayette bulunacağını söylediler. Konu hakkında yakın bilgi sahibi olan kaynaklar, durumun hassasiyetinden dolayı isimlerinin açıklanmasını istemediler.

DÜNYA 06.09.2017, 12:12
73
Geçiş noktasına mayın döşediler...

Rohingyalı isyancıların 25 Ağustos'ta ordu ve polis birimlerine yaptıkları saldırılar üzerine askerlerin Müslüman azınlığa karşı başlattığı operasyonlarda en az 400 kişi öldü ve yaklaşık 125,000 Rohingyalı komşu Bangladeş'e kaçtı. Reuters'ın Dakka mahreçli haberine göre, kaynaklardan biri, "Myanmarlılar mayınları sınırın kendi tarafında tel örgü boyunca sınır direklerinin arasına döşüyorlar" dedi. Kaynaklar, Bangladeş'in bu durumdan fotoğraflar ve ihbarlar sayesinde haberdar olduğunu belirttiler.

"MUHBİRLERİMİZ BUNLARIN 

MAYIN DÖŞEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

Kaynaklardan biri, "Bizim güvenlik güçlerimiz dikenli tel örgünün dibine toprağa bir şeyler gömen gruplar görmüşler. Daha sonra muhbirlerimiz bunların mayın döşediğini söyledi" dedi.

Kaynaklar, bu kişilerin üniformalı olup olmadığını söylemediler ancak Rohingyalı olmadıklarının kesin olduğunu belirttiler.

Reuters mayın döşendiği iddialarını tarafsız kaynaklardan doğrulatamadı.

Bangladeş sınır muhafızlarından Manzurul Hassan Khan, Pazartesi günü sınırın Myanmar tarafından gelen iki patlama sesinin ardından dün de aynı kesimde iki patlama duyulduğunu ve bunların sınırın Myanmar tarafına mayın döşendiği kuşkularını güçlendirdiğini söyledi.

Myanmar ordusu patlamalarla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Devlet Başkanı Aung San Suu Kyi'nin sözcüsü Zaew Hitay'a da ulaşmak mümkün olmadı.

Hitay Pazartesi günü Reuters'e yaptığı açıklamada, patladığı düşünülen mayınların teröristler tarafından döşenmiş olabileceğini ima etmişti.

217 KM.LİK ORTAK SINIR GEÇİŞE İMKAN VERİYOR

Dakka'daki resmi kaynakların söz ettiği sınır direkleri, iki ülke arasındaki sınır çizgisini belirliyor ancak 217 km.lik ortak sınırın tümü tel örgü ile ayrılmış değil ve geçişe imkan veriyor.

Son yıllara kadar askeri yönetim altında olan Myanmar'ın mayın döşeli toprakları, dünyanın en geniş mayınlı alanlarından biri.

Myanmar, Birleşmiş Milletler'in 1997 tarihli kara mayınları yasağı anlaşmasını imzalamıyor

Kaynak:Mynet

Yorumlar (0)