Eridi! orman yangınlarında bilanço ağırlaşıyor

ABD'nin California eyaletinin kuzeyindeki orman yangınları nedeniyle 14 kişinin daha cansız bedenine ulaşılmasıyla toplam can kaybı 23'e yükseldi.

DÜNYA 11.11.2018, 09:44
74
Eridi! orman yangınlarında bilanço ağırlaşıyor

Butte Bölgesi Şerifi Kory Honea, yaptığı basın açıklamasında, California'nın kuzeyindeki San Francisco'nun yaklaşık 290 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Paradise kasabası ve civarını etkisi altına alan yangında 14 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığını, toplam can kaybının 23'e yükseldiğini kaydetti. Sierra Nevada Dağları eteklerinde perşembe günü başlayan yangın, eyalet tarihinin en yıkıcı yangın olurken, en çok can kaybının yaşandığı 3'üncü büyük yangın olarak kayıtlara geçti.

Rüzgarın etkisiyle yayılmaya devam eden yangın 404 kilometrelik bir alana ulaştı. Yangınlar nedeniyle başta Paradise kasabası olmak üzere bölgedeki yaklaşık 7 bin yapı da hasar gördü. Öte yandan, güneyde de Los Angeles'ın batısındaki Malibu şehrini de saran yangınlar nedeniyle eyalet genelinde toplam 300 bin kişiye tahliye emri verildi. Los Angeles Kırsal Bölge Şerifi John Benedict, Mullholland Karayolu üzerindeki yerleşimlerde 2 kişinin cesedinin bulunduğunu açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kalbimiz bu yangınlarla savaşan itfaiye görevlileri, tahliye eden halk ve hayatını kaybedenlerin aileleriyle. Yangındaki hasar felaket düzeyde. Tanrı herkesi kutsasın." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)