Bir ülke onları konuşuyor...

Anadolu'yu çevreleyen denizler dışında uzak sularda önceki yıllarda faaliyeti bulunmayan Türk balıkçıları, geçen sene 2 tekneyle gittikleri Moritanya'da 33 teknelik filoya ulaştı. Bir ülke balıkçıları konuşuyor.

DÜNYA 23.08.2017, 17:03
2676
Bir ülke onları konuşuyor...

Geçmişte  Anadolu'yu çevreleyen denizler dışında uzak sularda faaliyeti bulunmayan Türk  balıkçıları, geçen yıl 2 tekneyle gittikleri Moritanya'da 33 teknelik filoya  ulaştı. Bu ülkede balık unu fabrikası kuran Türkler, tuttukları okyanus  balıklarını burada işledikten sonra Türkiye'deki balık çiftliklerine gönderiyor. Afrika kıyılarında tutulan balıklar, Türklerin kurduğu fabrikalarda  balık ununa çevrilerek Türkiye'ye gönderiliyor. En büyük teknelerin Moritanya'ya  gitmesinin Türkiye kıyılarındaki av baskısını önemli ölçüde azalttığı  belirtiliyor.


 Atlas Okyanusu'na açılan balıkçılardan Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları  Derneği Başkanı Mehmet Aksoy, Oruç Reis teknesiyle avlandığı Moritanya'nın  başkenti Nuakşot'tan yaptığı açıklamada, Türk  balıkçılarının bu ülkede alıkonulduğu, engellendiği iddialarının doğru olmadığını  belirtti. Türkiye ile Moritanya arasında avlanma anlaşması bulunmamasına rağmen  Moritanya hükümetinin Türk balıkçılara sahip çıktığını, aralarında oluşan  kardeşlik hukuku dolayısıyla avlanmalarına izin verildiğini anlatan Aksoy, av  sahalarının çok verimli ve kazancının yüksek olması dolayısıyla kısa zamanda  tekne filosunu 33'e çıkardıklarını dile getirdi.

ALIKONULAN TEKNE YOK!

 Bu ülkede Çin, Norveç, İspanya, Fransa ve Portekiz'den gelen  balıkçıların yapılan anlaşmalar çerçevesinde yıllardır avlandığına dikkati çeken  Aksoy, şöyle konuştu: "Moritanya, herhangi bir anlaşmamız olmamasına rağmen bize kucak açtı.  Türk tekneleri kimi zaman kendilerine ayrılan sahaların dışında da avlandı. Bir  de ava kapalı sahalardan tekne geçişinde dahi cezalar kesiliyor. Bu kuralın ihlal  edilmesi nedeniyle çok sayıda ceza kesildi. En fazla ceza da 650 bin dolarla  benim tekneme kesildi ancak 'bu ceza haksızdır' diyemiyorum.Moritanya hükümeti, cezayı ödemeyen teknelerin uluslararası sulara  çıkmasına izin vermiyor. Bu çok doğal çünkü Türkiye'de de böyledir ancak bu  ülkede limanda alıkonulan, ava çıkması engellenen hiçbir Türk teknesi yok. Ceza  kesilen Türk tekneleri de avlanmaya devam ediyor. Buradaki balıkçılar  Moritanyalılarla adeta kardeş oldu. Bize yönelik kötü bir muamelenin olması  mümkün değil."

Kesilen cezaların indirilmesi ve Türk teknelerinin diğer av  sahalarından geçişine imkan sağlanması konusunda Moritanya hükümetiyle  görüştüklerini, bu alanda yeni düzenlemeler yapılacağını anlatan Aksoy, Türk  balıkçılarının söz konusu kıyılarda daha düzenli, kurallara uygun şekilde  çalışmaya devam edeceğini söyledi.

 FARK YARATTIK!

Moritanya’da Türk balıkçısının fark yarattığını anlatan Aksoy, dünyada  avlanma tekniğinde çok iyi olduklarını bu ülke kıyılarına geldiklerindi fark  ettiklerini dile getirdi. "Biz diğer ülkelerin balıkçılarına göre çok çalışkanız. Diğer  balıkçılar 8 saat mesai yapıyor, biz 24 saat denizdeyiz. Avdayken telefonla dahi  konuşmuyoruz sadece ava odaklanıyoruz. Diğerlerinde bu ciddiyet yok." diyen  Aksoy, Moritanyalıların da Müslüman olması dolayısıyla bu ülkede sempatiyle  karşılandıklarına işaret etti.

 Dünyanın en büyük kültür balığı üreticilerinden olan Türkiye'nin balık  unu ihtiyacını da Moritanya'dan karşılar duruma geldiğine vurgu yapan Aksoy,  tuttukları balıkların önemli bölümünü Türk firmalarının kurduğu 5 balık unu  fabrikasına gönderdiklerini, buradan Türkiye'deki çiftliklerin ihtiyacının  karşılandığını dile getirdi.

HAMSİ AVI AZALIR!

 Moritanya'daki faaliyetler sayesinde Türkiye kıyılarındaki av  baskısının da azaldığına işaret eden Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü:"Buradaki avcılık sayesinde Türkiye kıyılarındaki av baskısı azaldı.  Bir gecede bin ton hamsi tutabilen teknelerin hepsi şu an Moritanya'da.  Karadeniz'de hamsinin peşine düşen tekne sayısı önemli ölçüde azalmış oldu. Bu  yıl hamsi avının azalacağını bunun da fiyatı artıracağını düşünüyoruz. Geçen  yıllarda bu teknelerin tuttuğu hamsilerin önemli bölümü balık unu oluyordu. Artık  tamamen sofralara gideceğini söyleyebiliriz." Aksoy, yıl sonunda Moritanya kıyılarında avlanan Türk teknesi  sayısının 40'a çıkacağını, bu ülkede av sahalarının yeniden düzenlenmesi için  hükümetle görüşmelerinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:Milliyet
 

Yorumlar (0)