Atom bombası gibi! Ülkede ölü sayısı 62...

Portekiz'de hafta sonu çıkan orman yangınında 62 cansız bedene ulaşıldı. Bir yandan yangın söndürme diğer yandan arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Ölenlerin yarısından fazlasının ormanlık alanda sıkışıp kalan insanlar olduğu belirtiliyor. Yangın ülke tarihini en trajik olayı olarak görülüyor.

DÜNYA 19.06.2017, 13:39
111
Atom bombası gibi!  Ülkede ölü sayısı 62...

Portekiz'de yetkililer devasa boyutlardaki Duman bulutlarının yangın söndürme işlemlerini önlediğini belirtiyor. Uçaklar bulutlar sebebiyle denizden aldıkları suyu ormanın üzerine taşımakta sorun yaşıyor.  Yangın söndürme çalışmalarına Fransa ve İspanya'daki uçaklar da katıldı.

Gündüz artan sıcak hava sebebiyle işi zorlaşan itfaiyeciler gece saatlerinde bazı bölgelerdeki yangını kontrol altına almayı başardı. 

62 kişinin ölümüne neden olan dev yangında binden fazla itfaiyeci görev başında. Can kurtaranların yorgunluktan duvar ların üzerinde uyuduğu görüldü. Sıcaklık zaman zaman 40 dereceye ulaşıyor.

Bölgeyi ziyaret eden Başbakan Antanio costa Portekiz'de gördüğüm en büyük insan trajedisi ifadesini kullandı.

Ölenlerden yarısının arabalarının içinde yanarak can verdiği belirtiliyor. Kimi cansız bedenlerse yol üstünde bulnudu. İnsanların panikle araçlarını terk edip yola çıktığı sanılıyor. Hem aracın içinde hem de yol üstünde bulunan cesetler ormanda sıkışıp kaldıklarını gösteriyor. Durum büyük bir trajedi. 

Köylere kadar ulaşan orman yangını çok sayıda evi kullanılamaz hale getirdi. Halk dün geceyi sokaklarda geçirdi. 

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)