ABD,kritik açıklama "etnik temizlik" dedi...

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı şiddeti ilk kez "etnik temizlik" olarak nitelendirdi, katliamlardan sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması gerektiğini belirtti.

DÜNYA 22.11.2017, 20:04
80
ABD,kritik açıklama "etnik temizlik" dedi...

Bakan Tillerson, 15 Kasım'da Myanmar'a gerçekleştirdiği ziyaret ve  yaptığı görüşmeler ışığında yazılı bir açıklamayla arakan'daki son durumu  değerlendirdi.

Myanmar ziyaretinde Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından  Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii de dahil üst düzey yetkililerle ülkedeki  son durumu görüştüğünü kaydeden Tillerson, insani krizin bir an önce sona ermesi  gerektiğini vurguladı.

"Bu bir etnik temizliktir"

Myanmar Ordu mensuplarına 25 Ağustos'ta düzenlenen saldırıyı bir kez  daha kınayan Tillerson, "Yine de hiçbir provokasyon, şimdiye kadar yaşanan  korkunç zulmü meşru gösteremez. Myanmar ordusu ile güvenlik güçleri içindeki  bazılarının ve yerel infazcıların bu ihlalleri devasa bir acıya ve yüz binlerce  kadın, çocuk ve erkeğin evlerini terk ederek Bangladeş'e sığınmasına neden  olmuştur. Mevcut gerçeklerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesinin ardından  şu açıktır ki Arakan eyaletinde Rohingyalılara karşı yapılan şey etnik  temizliktir." değerlendirmesini yaptı.

ABD'nin önceliğinin insani krizle karşı karşıya olan yardıma muhtaç  kişilere ulaşmak olduğunu kaydeden Tillerson, daha önceki 40 milyon dolara  ilaveten 47 milyon dolarlık yeni bir yardım paketini daha açıkladıklarını  hatırlattı.

"Sorumlular yargı önüne çıkarılmalı"

"Myanmar hükümeti ve güvenlik güçleri, sınırları içindeki herkesin  insan haklarına saygı göstermeli ve bunu yapmayanları sorumlu tutmalıdır."  ifadesini kullanan Tillerson, doğrudan isim veya kurum zikretmeden sorumluların  yargı önüne çıkarılması için ABD'nin elinden geleni yapacağını kaydetti.

Şiddete sebep olanlara yaptırım

Öte yandan kapalı oturumda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan  ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Arakan krizinde "şiddete sebep olan (Myanmar  güvenlik güçleri mensupları ya da yerel infazcılar) kişileri hedef alan yeni  yaptırımlar getirmeye hazırlandıklarını" ifade etti.

Yetkili, "Arakan'da yaşanan etnik temizliğin planlı ve organize"  olduğunu, sorumlularının belirlenerek yargı önüne çıkarılması gerektiğini dile  getirdi.

ABD açıklamada gecikti mi?

ABD'nin Arakan için "etnik temizlik" tanımlamasını kullanmasının uzun  zaman alması kamuoyunda dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları  Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, 11 Eylül'de Cenevre'de yaptığı konuşmada  Myanmar ordusunun Arakan eyaletindeki operasyonlarını "tam bir etnik temizlik  örneği" olarak tanımlamıştı.

 Daha önceki Dışişleri Bakanlığı basın brifinglerinde konuyla ilgili  sorulara yanıt veren Sözcü Heather Nauert, Arakan için etnik temizlik tanımının  yapılması konusunda henüz emin olmadıklarını, emin olmaları halinde Myanmar  ordusu ve güvenlik güçlerine bazı yaptırımlar almaları gerekeceğini açıklamıştı.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek  Arakan'da sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustos'tan bu yana binlerce  Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin  vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Etnik temizliğe dönüşen saldırılarda 300'e yakın köy, ordu ve fanatik  Budistler tarafından yok edilirken 600 binden fazla Arakanlı Müslüman dağlık  bölgeler, nehir ya da deniz üzerinden Bangladeş'e kaçtı, on binlercesi de  Bangladeş'e kaçmanın yolunu arıyor. Arakan'da 1970'lerde yaklaşık iki milyon  Müslümanın yaşadığı tahmin edilirken sistematik saldırılardan kaçış nedeniyle bu  rakam 350 binin altına geriledi.

Yorumlar (0)