Trump sinir krizi geçirdi!

Beyaz Saray'da Suriye'deki askerlerin çekilmesi ve gelinen son durumu ele aldığı toplantıda sinirler gerildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Demokratlar, Trump'ın sinir krizi geçirdiğinin belirterek toplantıyı terk ettiklerini duyurdu. 

Dış Haberler 17.10.2019, 11:53
1064
Trump sinir krizi geçirdi!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kongre'nin önde gelen isimleriyle Beyaz Saray'da Suriye'deki askerlerin çekilmesi ve gelinen son durumu ele aldığı toplantıya katılan Demokratlar, kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle toplantıyı terk etti. 

TRUMP SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, toplantıda "sinir krizi geçirdiğini" söyledikleri Trump'ın kendisine hakaret ettiğini söyledi. Buna tepki olarak Demokratlar toplantıyı terk etti.

Toplantıya Demokrat Parti'den Pelosi'nin yanı sıra Temsilciler Meclisi Çoğunluk lideri Steny Hoyer ve Senato Azınlık lideri Chuck Schumer de katıldı.

Schumer, "(Trump), Temsilciler Meclisi Başkanı başta olmak üzere herkese hakaret etti… (Pelosi), sakinliğini bozmazken, Trump kendisinin üçüncü sınıf politikacı olduğunu söyledi. Ayrıca, IŞİD üyeleri arasında komünistlerin olduğunu ve biz Demokratların bunu seveceğimizi belirtti. Bu bir diyalogdan çok, gerçeklere dayanmayan çirkin bir sataşmaydı" dedi.

Pelosi, Trump'ın Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamadan çıkan sonuçtan dolayı "çok sarsılmış" olduğunu belirtti. Pelosi, "Üzülerek söylüyorum ki, toplantıda, Başkan'ın sinir krizi geçirdiğine tanık olduk. Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, Trump'ın Suriye'den asker çekmesini kınayan ve Türkiye'ye ateşkes çağrısı yapan karar tasarısı, 60'a karşı 354 oyla kabul edildi. Demokratlar tarafından sunulan tasarıya, 129 Cumhuriyetçi üye de destek verdi. ABD'de Kongre'nin geçirdiği karar tasarılarının bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak belli bir konuda Kongre'de oluşan genel eğilimi ve görüş birliğini yansıtması açısından siyaseten önemli bir araç olarak kabul ediliyor. ABD basını, bu kararın kabul edilmesinin başkanlık tarihinin en ciddi dış politika krizlerinden birini yaşayan Trump'ın karşılaştığı önemli bir darbe olarak nitelendirdi." dedi. 

Yorumlar (0)