ABD Başkanı Trump: Türkiye ve Rusya ile koordineli çalıştık, teşekkür ediyorum

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü DEAŞ elebaşı El-Bağdadi'nin öldürüldüğü operasyonda Türkiye ve Rusya ile koordineli çalıştıklarını belirterek, teşekkür etti.

Dış Haberler 27.10.2019, 16:54
76
ABD Başkanı Trump: Türkiye ve Rusya ile koordineli çalıştık, teşekkür ediyorum

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü DEAŞ elebaşı Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürülmesine ilişkin Beyaz Saray'da açıklama yapıyor.

El-Bağdadi'nin öldürüldüğü operasyonda Türkiye ve Rusya ile koordineli çalıştıklarını belirten Trump, "Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak'a teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

NEDEN GİRDİĞİMİZİ BİLMİYORLARDI
Operasyon öncesi bölgeye gireceklerini Rusya'ya bildirdiklerini söyleyen Trump, "Ruslara haber verdik. Onlar da 'Bize söylediğiniz için çok teşekkür ederiz' dediler. Onların kontrolünde olan bölgeden geçeceğimizi biliyorlardı. Ancak neden girdiğimizi bilmiyorlardı." dedi.

1 saat 10 dakikalık tehlikeli bir bölgeden de uçtuklarını belirten Trump, "Bazı liderler bunun en tehlikeli noktası olduğunu düşündük dolayısıyla çok sessizdik. Giriş ve çıkış uçuşları çok tehlikeliydi, çok fazla ateşlenebilirdik. Rusya hava sahasını açtı. Rusya harikaydı, Irak harikaydı. Gerçekten harika bir iş birliği gerçekleştirdik" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN DE BİLGİSİ VARDI
Trump, gelen sorular üzerine Türkiye'ye methiyeler düzerken, "Türkiye bizim oraya gireceğimizi biliyordu, zorluk çıkarmadı." dedi.

DAHA ÖNCE DE OPERASYON YAPMAK İSTEDİK
Trump, Bağdadi'ye daha önce de operasyon yapmak istediklerini söylerken terörist elebaşının sürekli yer değiştirdiğini ve planlarının bu sebeple değiştiğini dile getirdi. Trump operasyonu canlı yayında izlediğini söylerken, "Bir film izler gibi mükemmeldi. Oradaki teknoloji bile harikaydı" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)