Çocukluk izleri...


15.k görüntülenme

Bebeğin anneden ayrılması ile başlayan hayatı, hissetmeye başladığında içinde oluşacak, çocuğu, ebeveyni ve özgür yetişkini keşfetmesine ve ömür  boyu bir yolculuğa çıkmasına olanak sağlayacaktır.
Devam eden süreçte, ego durumlarını ve diğer insanları keşfetme durumu başlayacak.
Bir de bakacak ki içinde ve ötekinin içinde "üç ben var benden içeri"...
Anne ve babalar olarak bizler, çocuklarımıza verdiğimiz mesajların / temasların, ruh sağlıklarını nasıl etkilediği ve onlara " sen değerlisin ya da değerli değilsin" yaşam pozisyonu oluşturmasında, en önemli etkenleriz.
Günün birinde büyüyüp hayata atılacaklar ama attığımız değersizsin çabalarının (izlerin) etkisiyle önemli karar vermeleri gereken yerde veya kriz dönemlerinde ya da bir dönemeçte; çocukluktan kalma duygularıyla istedikleri sonuca ulaşmakta zorlanacaklar.
Çocuk kimliği 0 ile 6 yaş arası oluşur. Gözlemlediği davranışlar, artık yolculuğunda rehber olacaktır. 
Psikiyatrist bir doktor hanımın kendi anlatımıyla bize verdiği bilgi, temsil niteliğindedir. 
Tedavi için gelen kişiden, önce anne babasının yaşamı hakkında konuşmaya başladığında, babanın her gün alkol aldığı ve eve gelip anneye sürekli şiddet uyguladığı bilgisini ediniyor. Evin büyük oğlu, duruma tepki gösteriyor ve her defasında şiddet onda son buluyor. Bir tokatla yıkılıyor, tekrar kalkıyor her seferinde daha hırsla ve daha güçlü hissederek; annesini korumayı başarıyor. Düşe kalka büyüyor, güçlenip hayatta yenilmez denebilecek bir dirence sahip oluyor. Aslında tedaviye gelen, her kavgada masanın altına veya bulduğu en uçta yere gizlenen, annesini bırakın kendini bile koruyamayan evin küçüğü...
Bu buhran, onda ömür boyu atlatmakta zorlanacağı iz olarak kalıyor...
Bazen deriz ya aynı evde yaşandı ancak neden farklı düşünüp farklı karakterde olunuyor.
Gerçek hayat hikayesinde de olduğu şekilde; hepimiz farklı olduğumuz gibi yaşanan olaylardaki bakışımız da farklı... Aynı olay, kimini güçlü hale getirirken kimini de güçsüz kılabiliyor.
Sorumluluğumuz çok büyük, her hareketimizin ileride karşımıza çıkacak bir sonucu mutlaka olacak.
Huzurlu, mutlu, adaletli, sorumluluk bilinci olan, kendinden emin, idealist  evlatlar için, olaylardan kaçmadan, küsmeden, ağlamadan şiddet uygulamadan yetişkin gibi düşünüp çözüm üretmeliyiz...

0 Yorum:

ANASAYFAYA DÖN