Çocuklarda Din ve Ahlak Eğitimi


15.k görüntülenme

Kur’an-ı Kerim de rabbimiz bizlere hitaben;  ‘Allah, sizi annelerinizin karnından hiçbir şey bilmezken çıkardı ve umulur ki şükredersiniz diye işitme, görme (yeteneklerini) ve (idrak etmek için) gönüller verdi.’ (Nahl: 78)
Allah Rasulü (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Her doğan çocuk islam fıtratı üzere doğar. Sonra anne babası onu Yahudi, Hristiyan veya Mecusi yapar.” (Buhari, Tefsir (Rûm), 2.)
Uzmanlar çocuk eğitiminin doğumdan itibaren başladığında ittifak etmişlerdir. Eğitimi başlayan çocuğa anne baba nasıl şekil vermek istiyorsa ona göre bir hayat yaşarlar. Çocuk aile fertlerine bakar, ailede ki konuşma üslubunu, şiveyi nasıl alıyorsa hayata dair ne varsa onları da öğle alır. Buradan hareketle çocuk ailedeki ahlaki durum ne ise zaten ona göre yetişir. Efendimiz hadiste buna dikkatimizi çekiyor. Annenin, babanın daha sonra çevrenin düşüncesi, anlayışı,  din algısı ne ise çocuk ona göre şekillenir.
Çocuğa din eğitimi vermenin en iyi yolu anne babanın çocuğa vermek istediği değerlerin fiili olarak kendi yaşamlarında olmasıdır. Çünkü hal dili dediğimiz yaşayarak gösterme, sözle verilen derslerden çok daha etkilidir. Sözlü olarak anlatılanların hayata geçirilmesi yani yaşanması eğitimde beklenen sonuçların alınmasın da daha etkilidir.
Çocuklara yalan söylememeyi anlatmak önemli olmakla birlikte daha önemlisi yalan söylememektir. Çocuğa sigara içme demekten daha etkili olanı sigara içmemektir. Çocuğa bir şeyi yapmasını söylerken kendimizde çocuktan istediğimiz şeyi yapmalıyız. K. Kerimde rabbimiz buna dikkatimizi çekmektedir. ‘Ehline, namaz kılmalarını emret ve sen de namaza devam et.’ (Taha:132) Çocuklar bizim konuşmalarımızdan daha çok yaptıklarımıza bakarlar.
Çocuk aileden, ailenin manevi değerlerinden beslenmelidir. Anne baba iki ya da üç yaşındaki çocuğunu rahatsız olmama adına televizyon ve ya internet kültürüne teslim etmemelidir.
İslam dini, çocuğun din ve ahlâk eğitimini, hayatın gidişatına bırakmayan bir anlayış ortaya koymaktadır. Çocuk eğitimi konusunda olsa da olur olmasa da olur mantığının yeri yoktur. Belki hayatta ihmal edilmemesi gereken tek şey çocuk eğitimidir.
Çocuklarına din eğitimi vermeyi ihmal eden anne babalar sadece çocuklarının ahiretini mahvetmiyorlar aynı zamanda çocuklarının dünyalarını da mahvediyorlar. Çünkü İslam’ın amacı öncelikle dünyayı yaşanabilir kılmaktır. Selam ve dua ile
                                                                                                 Abdullah KILIÇ
                                                                                              Samsun İl Müftü Yrd


 

0 Yorum:

ANASAYFAYA DÖN