banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

22.04.2020, 08:16 357

Benim Kayışımı Kopartma!

Merhaba kıymetli okuyucularım; koronavirüsün insanlara yaşattığı bir yaşanmışlığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sabah kurumsal yönetimli bir markete giderek alışverişimi yaptıktan sonra, ödeme yapmak için kasaya gittim.Benim peşimde iki kişi daha kasada bekliyordu ki; market kapısından hızla 30 veya 35 yaşlarında biri içeri girdi. O an kasada görevli bayan, şahsa maskesiz içeri giremezsiniz dedi.

Fakat şahsın umurunda mı? Bir şey olmaz hemen ekmek alıp çıkacağım diyerek içeri geçti. Ekmek dolabından ikili poşetlerde bulunan ekmeklerden birini poşetten çıkartmış olarak ekmek elinde kasada sıra bekleyenlerin önüne geçerek parayı uzattı.

Kasiyer ve oradakilere bakaraktan saldırgan tavırlarla söylenmeye başlandı, ‘sanki bu maskeler etkiliymiş en fazla iki saatlik etkisi var’ dedi.

Devletin bu tür yerlere girişte maske takma zorunluluğu var dediğimde, sadece kasiyerde bulunan bayan ‘evet’ dedi. Diğerleri de sessizce sanki tiyatro oyunu izler gibi izledi. Takmanız gerekir dediğimde DEVLET VERMİYOR Kİ TAKAYIM DEDİ. Görevli bayan da ‘girişte ben size maskesiz içeri girmeyin yoksa vereyim demiştim’ dedi.

Beyefendi sizin gibi bu tür düşünceye sahip insanlar yüzünden bu illetten kurtulamıyoruz dediğimde, bana döndü bak sen benden büyüksün benim kayışımı kopartma, kopmak üzere diye hem diklendi hem de söylenerek çekip gitti.

Ben döndüm kasiyerdeki bayana bakın sizin yanlış uygulamanızdan dolayı bu tür insanlarla ben ve benim gibi düşünen insanları muhatap ediyorsun dediğimde, çaresizlik içinde ‘beyefendi  normal tavırlı bir insan değil ki’ dedi..

Daha sonra sırada bekleyen diğer insanlara.sizler neden herhangi bir müdahalede bulunmadınız dediğimde çıt yok.

Bu gibi insanlar karşısındakileri sindirme politikası sayesinde hem ekmeğini ikili paketten çıkardı, hem de kasaya herhangi bir poşet olmadan ekmeği oraya koydu. PARASINI ÖDEDİ çekip gitti.

İstemem ama kendisiyle birlikte o ekmekten yiyenlere de HİJYEN KURALLARINA UYMADIĞINDAN dolayı koronavirüse hoş geldin dedirtmiş olabilir diye düşünmedim desem yalan olur…

Sonra da diyoruz ki kurallara uyalım. Yaşamış olduğum bu benim örneğim bu ve buna benzer nice yaşanmışlıklar vardır.

Sayın Valim; diyeceğim şu ki bu ve bunun gibi yasaklı kuralları uygulamayanları ancak para cezaları disipline eder.

Ayrıca bir beklentim de bilinçli insanlar bir olup, medeni bir şekilde bu insanlara karşı birlikte tepki vermeliyiz. Yoksa bu illet hastalığın NE ÖNÜNE GEÇERİZ NE DE ÇİFTE BAYRAM YAŞARIZ.

bitmez, cahile ;

ANLAMI: Güzelliklerin simgesi olan gülün çalıda yaşaması düşünülemez. Aynı şekilde,cahil kişiye de sözün doğrusunu anlatmak mümkün değildir.Cahil olduğu için kendi bildiklerinin dışında da doğruların bulunduğunu kabul etmesi mümkün değildir.

Sonuç olarak; bu gidişle kurallara harfiyen uyan bilinçli insanlar da artık bu insanlardan dolayı kayışı sıyırmak üzere, bilesiniz…

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. (Kazım İLHAN)

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın… 

[email protected]                                                                                               KAZIM İLHAN

                                            SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMA

Yorumlar (0)