Arefe Günü Okunacak Dualar, Arefe Günü Duası

650x344-sifa-duasi-ve-sifa-ayetleri-hastalar-icin-en-kuvvetli-ve-cok-tesirli-okunacak-sifa-dualari-1589709547365
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arefe Günü Okunacak Dualar, Arefe Günü Duası Ramazan Bayramı’nda ibadetlerini yerine getiren Müslümanlar Arefe günü okunacak dualar ve yapılacak ibadetleri araştırmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı bu yıl 12 Mayıs 2021 tarihine denk geliyor. Peki Arefe günü okunacak dualar neler? İşte Arefe Günü yapılacak ibadetler…

Arefe günü okunacak dualar Müslüman aleminin gündemin yer alıyor. İslam dini için önemli günler arasında yer alan Arefe günü ibadetlerle geçiriliyor. Adım adım Arefe gününe yaklaşırken ise yapılacak ibadetler merak ediliyor. Peki Arife günü yapılacak ibadetler neler? Arefe günü okunacak dualar?

AREFE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER…

Hz.Muhammed (S.A.V.) bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Arefe günü dualar ile geçirlir. İslam dünyasında Arefe günü oruç, dua ve namaz ile geçirilir.

AREFE GÜNÜ OKUNACAK DUALAR

Arefe gününün faziletine binaen Resulullah Sallallahü aleyhi ve Sellem buyurdular ki ‘ Arefe gününde oruç tutmak, geçmiş ve gelecekten birer senenin küçük günahına kefaret olur. Aşure günü orucu ise yalnız geçmiş olan bir senelik günaha kefaret olur.’Arefe bayramı ve geceleri mümkünse 1001 kere‘Estagfirullahe’l-azime be etubü ileyh’ İstigfar etmeli ve tesbih namazı kılmalıdır.Resulullah (s.a.v) Arefe günü şu duayı okurdu:‘Allahümmec’al fi kalbi Nuran ve fi besari nuran’ Allah’ım Kalbimi ve gözümü nurlandır. Allah’ım göğsüme genişlik ver ve işimi kolaylaştır. Her kim bu duayı okursa büyük mükâfata nail olur.

Arefe günü İhlas Suresi’nin okunması gerektiği belirtiliyor.

İHLAS SURESİ OKUNUŞU

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul hüvellâhü ehad
2- Allâhüssamed
3- Lem yelid ve lem yûled
4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad
İHLAS SURESİ ANLAMI
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- De ki; O Allah bir tektir.
2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O’na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
3- Doğurmadı ve doğurulmadı
4- O ‘na bir denk de olmadı.

1000 İHLAS SURESİ OKUMANIN FAZİLETİ NEDİR?

Sevgili peygamberimizin hadis-i şerifinde arefe günü İhlas Suresi okunmasıyla ilgili “Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur. (Ebu-ş şeyh)” deniyor.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir