banner1496

banner1345

banner1334

04.07.2020, 10:07 13

ARAPÇA BİLEN KUR’ÂN OKUYUCULARI

İslamın temel kaynağı olan Kur'ân bilinmeden, İslamı ve İslam kültürünü anlamak mümkün değildir. Ayrıca, Müslümanın imanının şartlarından biri olarak inandığı kutsal kitaplardan Kur'ân’ı anlaması gereklidir.

İslâmda ilk inen ayet "oku" buyruğu (Kur’an: ‘Alak 96/1) ile başlar:

اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذ۪ي خَلَقَۚ

Anlamı:

(Her şeyi ve sürekli yoktan) Yaratan (ve her an varlıkta tutan) Rabbinin adıyla oku! (Tüm helâl ve hayırlı işlere besmele ile başlanmalıdır.)

anlama için gerekli Arap dilini

bilmelerine göre, Arapça bilenler ve Arapça bilmeyenler olarak, iki ana gruba ayırabiliriz.

Kur'ân'ın Anlamını Okuduğunda Kolayca

Anlayacak Derecede Arapça Bilen Kur'ân Okuyucular:

Bunlar Arap dilini iyi bildiklerinden, Kur'ân'ı asıl metninden okuyanlardır. Bunların Kur'ân okuması, "Kitap"ve "Sünnet”e en uygun olan okuma biçimidir. Çünkü, Kur'ân'ı hem lafzen hem de anlam olarak (anlayarak) okumaktadırlar. Bu sebeplerle, bu kişiler, Kur'ân'ı yüce Allah'ın emrettiği şekilde okuyabilirler.

Ancak, şu gerçeği gözönünde tutmak gerekir. Kur'ân'ı ve âyetlerini iyi anlayabilmek için, "Kur'ân Bilimleri" alanında uzmanlık gerektirir. Öyle sadece iyi Arapça bilmek yeterli değildir. Eğer öyle olsaydı, her Arabın İslam alimi olması gerekirdi. Halbuki böyle olmamıştır. O nedenle, Kur'ân'dan okuduğunda yararlanacakları uzman olarak,

Müminlerin miracı ve dinin direği olan günde beş vakit namazda ve öteki namazlarda bir tür okuma olan "kıraat", namaz ibadetinin rükunları arasında yer almıştır. Beş vakit namazda "kıraat"in bir Arap için, ibadet dışında eğitmek, öğretmek amacı da vardır.

Hz. Peygamber'in Kur'ân-ı Kerim'i yılda bir kez Cebrail meleği ile birlikte okuması, onu anlayarak okumamıza açık bir kanıt teşkil edebilir.

Hz. Peygamber, "Kur'ân-ı Kerim okumada mütehassıs olan, amelleri yazan melekler mertebesindedir” buyurarak, onu okumanın uzmanlığı gerektirecek derecede önem taşıdığını bildirmektedir.

Kur'ân'ı okuyacak Müminlerin hepsi, aynı kültür düzeyinde, aynı şartlar içinde değildir. Onların farklı durumda olmaları, doğal olarak, Kur'ân okumalarını etkilemektedir. Çünkü Kur'ân okumak, kişinin okuduğunu anlaması ve özümsemesidir.

Müslümanın Kur'ân'ı anlaması için, onu anlayarak okuması gereklidir. Müslüman, Kur'ân okuyucularını önce Kur'ân'ı

amatör olarak yararlanacak diye bir ayrım daha doğru olur. Böylece her Kur'ân'dan bir âyet okuyan, kendini İslam alimi gibi görme yanlışlığından kurtarılabilir ve kendi haddini bilir. Sonuçta Kur'ân okumada onurlu yerini alabilir.

Bugün İslam dünyasında Arapça bilmeyenler, Kur’ân’ı anlamaksızın okumaktadırlar.

Bu Kur’ân okuma değildir. Bu şekilde okuma, yüce Allah’ıın ilk emri olan “Oku”ya ve Resulullah SAV’ın Sünnet’ine uygun değildir. Çünkü,Resulullah SAV Kur’ân’ı okuduğunda anlıyor muydu? Anlıyordu. Günümüz Müslümanlarının çoğu açıkçası “Kur’ân Okumuyor” anlamadan seslerini taklit ediyorlar ki bu ne yüce Allah emrine ne de Resulullah SAV, ‘Sünnet’ine uygun değildir.

Ancak Kur’ân taşıyıcılarının “HAFIZ”ların yeri ayrıdır. Ve de bugün İslam dünyasında 150 binin üzerinde hafız vardır. Bunlar, Mushaf kaybolsa, yeniden yazdıracak ezbere hakimdirler. Kur’ân’dan başka hiçbir kutsal kitap bu kadar ezberlenmemiştir.

TAM TAKILAN MASKE-MESAFE-TEMİZLİK (HİJYEN)-MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFE

Yüce Allah’ın buyurduğu “kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” ayetini unutmayınız. (Kur’ân: Bakara 2/195)

Sıkıntılarımızı giderecek bizi MİLLETÇE Covid-19’dan kurtaracak ve de kucaklaştıracak

Odur O(Hu Allah Hu).

Yorumlar (0)
banner1474
23°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:31
Öğle 12:45
İkindi 16:37
Akşam 19:49
Yatsı 21:23