doğa yataks duru
 
5s dikey izosam bilgi

Aral, Samsun Pazarına Hayran Kaldı!

coskun-aral-samsuna-hayran-kaldi
Daha Fazla Göster

Aral, Samsun Pazarına Hayran Kaldı! Samsun’a gelen savaş muhabiri, gezgin, belgesel, film ve televizyon yapımcısı Coşkun Aral, Modern Pazar için “Dünyada eşi benzeri yok” ifadesini kullandı

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde kurulan ve kentin gelenekselleşmiş pazarı olan Modern Pazar’a gelen; savaş muhabiri, gezgin, belgesel film ve televizyon yapımcısı Coşkun Aral, hayranlığını dile getirerek “Böyle bir pazar dünyada görmedim, olduğunu da sanmıyorum” dedi.

WhatsApp Image 2021 08 29 at 13.56.20 1 Ana Manşet

‘BİR BURJUVAZİSİ VAR’

Sosyal medya üzerinden yayımlanan ‘Türkiye’nin Pazarları’ programı kapsamında kanal sahibi Timur Akkurt’la İlkadım’da İlçesi 100. Yıl Bulvarı’nda yıllardır kurulan ve gelenekselleşmiş Modern Pazar’a gelen Coşkun Aral, “Modern pazarı öyle bir pazar ki şehre yayılmış gibi. Böyle bir pazar dünyada görmedim, olduğunu da sanmıyorum. Üstelik Samsun’un özelliği kentli nüfüsu olması. Bir Yat Kulubüne gidiyorsun, batıdan hiçbir farkı yok. Gelişmiş ülkelerden çok daha zengin, çok daha güzel restorantlar, sokaklar, caddeler var. Buranın bir burjuvazisi var” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 08 29 at 13.56.20 2 Ana Manşet

KEYİFLİ YEMEKLER

Samsun’un lezzetlerine de hayran kaldığını belirten Aral, “Samsun denince akla pide, balık gelir. Karadeniz’de burjuvazisi olduğu için, keyifli, bol mezeleri sofralar gelir. Yemekten keyif alan insanların bölgesi burası. Bölgenin kendi yemekleri de var, isim olarak benzerlik gösteren. Mıhlama diyoruz, bir tarafta o kuymak oluyor. Karadeniz’de her şey var. Bafra’da bir pide yedik ki, böyle bir pide yok” diye konuştu.

WhatsApp Image 2021 08 29 at 13.56.20 Ana Manşet

VATANDAŞA BİLGİ VERDİ

Çoşkun Aral, şehirde pek bilinmeyen ‘Samsun Mıhlaması’ ile ilgili de pazarda vatandaşlara bilgiler verdi.

WhatsApp Image 2021 08 29 at 14.14.26 Ana Manşet

SAMSUN MIHLAMASI TARİFİ

Malzemeler, 2-3 adet kuru soğan, 200 gr kıyma, 5-6 yeşil biber, 2 adet domates, 1 yemek kaşığı sıvı yağı, 1 yemek kaşığı tereyağı, kişi sayısına göre yumurta, 1/2 çay bardağı kaynar su, tuz, karabiber. Yemeklik doğranmış kuru soğan ile biberleri sıvı yağda biraz kavurun, Kıymayı ilave edin birlikte kavrulmaya devam edin. Küp şeklinde doğranmış domatesleri ve tere yağını ilave edip domatesler yumuşayıncaya kadar pişirin. Yarım çay bardağı sıcak su ve tuzu da ilave edip 2 – 3 dakika daha pişirmeye devam edin. Yumurta kırılacak yerleri kaşık ile oyun yumurtaları tek, tek kırın, hafif tuz ve karabiberi serpin, kapağı kapatıp yaklaşık 4-5 dakika sonra ocaktan alın. İstenirse rendelenmiş kaşar peyniri serpin, sıcak servis yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir