Ülkemizdeki akaryakıt sektörü, vergi kaçakçılığını önüne geçmek için atılan adımlar kapsamında yeni bir dönem başlıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, usulsüz fatura kullanımını engellemek ve vergi gelirlerindeki kaybı azaltmak için Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi'ni (UTTS) hayata geçirme kararı aldı.

TÜM ARAÇLARA TAKILMASI ZORUNLU OLACAK

Bu sistem, 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren zorunlu olacak ve akaryakıt istasyonlarındaki manuel plaka girişlerini ortadan kaldırarak, taşıtların plaka bilgilerini otomatik olarak sisteme kaydedecek.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, UTTS'nin kurulumu ve yönetimi konusuna öncülük edecek ve bu süreçte taşıt montaj firmalarına yönelik sıkı eğitimler tertipleyecek.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü şu anda UTTS projesini hayata geçirme aşamasında, akaryakıt sektörü temsilcileriyle toplantılar düzenledi.

Kısa bir süre önce, UTTS kapsamında Yetkili Taşıt Montaj Firması olma yolunda ilerleyen şirketlerle bir araya gelen Darphane, bu toplantıda otomotiv sektörünün önde gelen isimleri, dernekler ve servis sağlayıcılarıyla sistemin nasıl işlediğini, taşıt montaj firmalarının görev ve sorumluluklarını, kayıt ve yetkilendirme süreçleri hakkında bilgi verdi.

5 Ekim 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan UTTS Tebliği'ne göre, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan genelgede belirtilenlere göre, iş amaçlı kullanılan taşıtlar için 31 Aralık 2024'e kadar Taşıt Tanıma Birimi monte edilmesi şart kılındı.

Bununla birlikte, akaryakıt istasyonu işletmecilerinin de yıl sonuna kadar istasyonlarında en az bir pompa ünitesine Taşıt Tanıma Okuyucu cihazı eklemeleri zorunlu hale getirildi.

Anadolu'nun Karadeniz'e bağlandığı kavşak yenileniyor: O tarihte tamamlanacak Anadolu'nun Karadeniz'e bağlandığı kavşak yenileniyor: O tarihte tamamlanacak

5 Ekim 2023 tarihinde alınan bu kararla birlikte, UTTS kapsamında akaryakıt satış işlemleri için belge düzenlemeleri ve yetkili firma prosedürleri de açıklandı.

Araçların yakıt tanklarına yerleştirilecek olan elektronik etiketli 'Taşıt Tanıma Birimi' (TTB), yakıt alımı esnasında, yakıt pompasına takılan 'Taşıt Tanıma Okuyucu' ile plaka bilgisini dijital olarak tarayacak ve bu bilgiyi Yeni Nesil Pompa Ödeme Kaydedici Cihaz'a güvenli bir şekilde iletecek.

FATURA DÜZENSİZLİKLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bu sistem sayesinde, akaryakıt masraflarının raporlanmasında kullanılan makbuz ve faturalara araç plakası bilgileri otomatik olarak eklenecek. UTTS uygulandığında, manuel plaka girişinden kaynaklanabilecek fatura düzensizliklerinin de önüne geçilmiş olunacak.

TTB'nin araçtan çıkarılması durumunda, cihazın kullanılamaz hale geleceği ve yeniden montaj gerekeceği de belirtildi. Ayrıca, aracın sahibinin değişmesi veya plaka bilgisinin değişmesi gibi durumlarda da yeni bir TTB'nin montajı zorunlu kılınmıştır.

Akaryakıt masraflarını vergi indirimi olarak gösteren gerçek ve tüzel kişilerin araçlarının UTTS'ye dahil olması gerekmektedir.

Ancak, bu zorunluluk dışında kalan araçlar da sistemde gönüllü olarak kaydedilebilir. Yeni düzenleme sayesinde bir yılda yaklaşık olarak 15 milyar Türk Lirası vergi kaybının önüne geçilmesi planlanıyor.

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER