Türkiye Sigorta Birliği ve diğer paydaşlarla belirlenen zorunlu trafik sigortasına ilişkin yeni yol haritası açıklandı. Yeni düzenlemeyle hedef, trafik kazalarını asgari düzeye indirmek. Basamak sayıları artırılacak, çok riskli sürücüler sıfır basamağında yer alacak ve yüzde 200 zamlı poliçe bedeli ödeyecek. 

"SİGORTA ŞİRKETLERİ KAÇINIYOR"

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ben buna trafik sigortasında kaos diyorum. Sigorta acenteleri ve araç sahipleri sigorta şirketleri ile karşı karşıya kalıyor. Çünkü sigorta şirketleri trafik sigortasında fiyat artmasına rağmen önümüzdeki dönemdeki belirsizlik nedeniyle çok daha fazla zarar edilecek endişesiyle trafik poliçesi yapmaktan kaçınıyorlar."

"CİDDİ PARASAL CEZASI SÖZ KONUSU"

Bağcı , "Sigorta acenteleri çok zor durumda kalıyor. Yıllardır müşterileri karşısında yola çıkacak poliçe olmazsa arabası bağlanır, trafik cezası alabilir ve araçları otoparka çekilebilir bir sürü risk var. Poliçe saatlerce beklemesine rağmen yapılamıyor. Aslında trafik poliçesini reddetmek kanunen yasak. Ciddi parasal cezası, tekrarında ise ruhsat iptaline kadar giden önemli cezalar söz konusudur" dedi.

"KÖTÜ SÜRÜCÜYE YÜZDE 200 ZAMLI TARİFE"

"Bunun için de iyi sürücü ile kötü sürücü arasındaki indirim ve sür prim oranlarını ciddi anlamda yükseltti.
İyi sürücüye 3 yıldan fazla hiç kaza yapmamış sürücüye yüzde 50 indirim verilirken, 3’ten fazla kaza yapan kötü sürücülere de yüzde 200 zamlı tarife 1 Ocak 2023’te yürürlüğe giriyor."

Tarih netleşti! EYT Meclis'e geliyor Tarih netleşti! EYT Meclis'e geliyor

"HER AY ARTIYOR"

İyi bir sürücünün ortalama 2 bin, 2 bin 500 trafik sigortası için indirimli prim öderken, kötü bir sürücü 13-14 bin lira arasında trafik sigortası primi ödeyeceğini söyleyen Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Bağcı,  bunun da her ay arttığını hatırlattı.

"ARTIK BUNDAN KAÇIŞ YOK"

"Hasarlar kişinin T.C. numarasıyla sürücüyü takip edecek. Bu ne demek? Kişi birkaç kez kaza yapıp yüzde 200 yüksek rakam ödemek yerine eşine, annesine arabasının satışını yapıp kendisi kullanmaya devam ediyordu. Şimdi bu uygulama ile sürücüyü takip eden indirim ve sür prim uygulamaları gelecektir. Artık bundan kaçış yok."

"EN İYİ ÇÖZÜM KURALLARA UYMAK"

"Burada en iyi çözüm önerisi trafik kurallarına uymak, dikkatli kullanmak, kaza yapmamak olacaktır. Alacağınız indirim ile ödeyeceğiniz indirimler 1500-2000 lira kadar düşecektir.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.